To już kolejne z serii odkryć wybrakowanych posągów w Aizanoi w zachodniej Turcji. W ubiegłym roku archeolodzy odnaleźli brakujące fragmenty Afrodyty i Dionizosa. Rzeźby pochodziły z epoki rzymskiej, ale naukowcy zwracali uwagę, że to dowód na to, jak ważna była dla Rzymian kultura starożytnej Grecji. Zaledwie kilka miesięcy wcześniej na tym samym stanowisku archeologicznym wykopano posąg Higiei, greckiej i rzymskiej bogini zdrowia.

Archeolodzy odkryli głowę jednego z ważniejszych greckich bóstw

Tym razem wykopaliska prowadzili naukowcy z Uniwersytetu Kütahya Dumlupınar. Prace odbywały się w okolicy rzymskiego mostu, który przecinał tamtejszą rzekę. Archeolodzy odnaleźli kolejne kamienne głowy, które przedstawiały greckich bogów.

Jedna z nich należała do Erosa, boga miłości i namiętności seksualnej. W tradycji greckiej uważany jest za pierwszego i jednego z najważniejszych bogów (pisał o tym m.in. Platon w „Uczcie”). Z kolei według Hezjoda Eros wraz z Gają byli rodzicami wszystkich następnych bogów.

Badacze odnaleźli również kolejną głowę Dionizosa, czyli boga płodności, dzikiej natury, winnej latorośli i wina oraz fragment rzeźby Heraklesa, jednego z herosów i syna Zeusa. Zespół archeologów odkrył również duży, ponad 2-metrowy posąg, któremu brakowało, głowy fragmentu cokołu i jednej stopy. Uczeni nie wiedzą na razie, kogo przedstawia. Podejrzewają, że był to legendarny bohater Aizanoi lub inne, nieznane bóstwo.

Aizanoi było ważnym ośrodkiem kulturowym w starożytnym świecie

– W trakcie tegorocznych wykopalisk odnaleźliśmy wiele fragmentów dawnego rzymskiego mostu. Udało nam się odkopać również rzymski zegar słoneczny oraz wiele innych fragmentów starożytnych rzeźb – przekazał w oficjalnym oświadczeniu prof. Gökhan Coşkun z Uniwersytetu Kütahya Dumlupınar, kierownik prac archeologicznych w Aizanoi. Archeolodzy przyznają, że to odkrycie jest kolejnym dowodem, który pokazuje, jak ważnym ośrodkiem kulturowym było to starożytne miasto. 

Aizanoi to starożytne miasto, które znajduje się na terenie dzisiejszej Turcji, zachodniej Anatolii. Było najważniejszym miastem w północnej Frygii w okresie rzymskim. Już na początku XIX wieku europejscy podróżnicy odkryli tam teatr i macellum oraz bardzo dobrze zachowaną świątynię Zeusa, którą wybudowano najprawdopodobniej ok. 125 r. p.n.e. Znajduje się w samym centrum starożytnego miasta.

Starożytne miasto znajduje się na liście informacyjnej UNESCO

Aizanoi ma bogatą historię osadnictwa, które datuje się nawet na trzecie tysiąclecie p.n.e. Jednak większość majestatycznych budowli pochodzi z czasów Cesarstwa Rzymskiego. W południowej części miasta wybudowano pierwszą na świecie giełdę. W tym okrągłym budynku od drugiej połowy II wieku funkcjonował bazar spożywczy, który z czasem stał się targiem, na którym można było kupić praktycznie wszystko — również niewolników.

W tym starożytnym mieście znajdował się również amfiteatr oraz stadion sportowy. Miasto straciło na znaczeniu już w VII w. W średniowieczu wzgórze świątynne zostało przekształcone w fortecę, która służyła Seldżukidzom, czyli dynastii panującej w kilku krajach Azji Zachodniej w okresie od XI do XIV wieku. Aizanoi znajduje się na liście informacyjnej UNESCO. To lista obiektów, które Turcja zamierza rozpatrzyć do zgłoszenia do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Źródło: Uniwersytet Kütahya Dumlupınar.