Wiele tysięcy lat temu Oman był ważnym państwem Półwyspu Arabskiego. Był położony na ważnych szlakach handlowych. Ludzie zajmowali się tu głównie rzemiosłem, rybołówstwem i produkcją kadzideł, które były eksportowane do innych części świata.

W ostatnich latach badacze odkryli wiele stanowisk archeologicznych z okresu paleolitu i neolitu. Znajdowały się one głównie na wschodnim wybrzeżu. Odnaleziono tam m.in. niezwykłe wyroby ceramiczne, a także monumentalne zabytki architektoniczne.

Grobowiec sprzed 7000 lat

W trakcie najnowszych wykopalisk w pobliżu miejscowości Nafūn w środkowej części Omanu, naukowcy z Czech natrafili na kolejne miejsce, które rzuca światło na historię tego niezwykłego kraju. Badacze z Czeskiej Akademii Nauk w Pradze odkryli kamienny grobowiec, w którym pochowano kilkadziesiąt osób.

– W tym regionie nigdy nie odnaleziono żadnych grobowców z epoki brązu lub starszych. To miejsce pochówku jest naprawdę wyjątkowe – mówi w rozmowie z Live Science Alžběta Danielisová, archeolożka z Instytutu Archeologii w Pradze. Datowanie radiowęglowe wykazało, że grób może mieć nawet 7000 lat. To prawdopodobnie jedna z najstarszych struktur, jakie człowiek stworzył w Omanie.

We wnętrzu znajdowały się stosy kości

Czescy archeolodzy zwracają uwagę, że grobowiec został odnaleziony już 10 lat temu. Zlokalizowano go wówczas za pomocą zdjęć satelitarnych. Jednak dopiero teraz przeprowadzono kompleksowe badania, które pozwoliły na odkrycie ludzkich szczątek.

Badacze opisują, że ściany grobowca wykonano z rzędów cienkich kamiennych płyt, które tworzą mur ciosowy. To konstrukcja wykonana ze starannie obrobionych ciosów z kamienia, które układano warstwami. W ten sposób zbudowano m.in. świątynię Jowisza w libańskim Baalbeku.

Badacze twierdzą, że z podobnych kamiennych ciosów ułożono również dach. Ten jednak zawalił się, a uczeni podejrzewają, że była to prawdopodobnie konsekwencja corocznych monsunowych deszczów. We wnętrzu grobowca znajdowało się kilka stosów kości. Archeolodzy uważają, że może to oznaczać, iż zmarłych wrzucono do środka, gdy ich ciała były już w stanie rozkładu. Ułożono je tak, aby ich czaszki znajdowały się tuż przy zewnętrznej ścianie.

Co ciekawe, niedaleko tego grobowca odnaleziono drugi, lecz znacznie mniejszy. Badacze twierdzą jednak, że zbudowano go wiele lat, a nawet wieków później. Badania wykazały, że szczątki ludzi pochodzą z różnych okresów. Archeolodzy odkryli również trzy groby, w których znajdowały się kości z kultury Samad. Powstała ona na terytorium Omanu 3 tys. lat później.

Kolejne odkrycie w Omanie

W pobliżu głównego grobowca badacze znaleźli również napisy na skałach, które wykonano ok. 6000 lat temu. Niektóre symbole przypominają proste malowidła, ale Danielisová zwraca uwagę, że może być to starożytny nierozszyfrowany system pisma. Być może niektóre znaki oznaczają słowa lub nazwy. To jednak wciąż jest kwestia sporna.

Naukowcy planują dalsze badania w okolicy starożytnych grobowców. Chcą przeprowadzić analizę izotopową szczątek, która może dostarczyć ciekawych informacji dotyczących życia ludzi, którzy zamieszkiwali Półwysep Arabski. Odkrycia w grobowcach mogą pomóc ustalić, jak pradawni mieszkańcy Omanu postrzegali śmierć oraz życie po śmierci. Co więcej, niedaleko Nafūn znajdują się ślady pradawnej osady. Naukowcy wierzą, że odnajdą dowody, które potwierdzą, że mieszkali tam ludzie.

To już kolejne odkrycie czeskich archeologów w Omanie. Zaledwie kilka dni wcześniej badacze trafili na tajemnicze struktury, które nazwano „arabskim Stonehenge”. Znajdowały się one na stanowisku Zufar. Szacuje się, że mogą mieć ok. 2000 lat.

Źródło: Oman Observer

Szukasz więcej fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych i nieskończonego Wszechświata? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska". Najnowszą ofertę znajdziesz na tej stronie