Miasto Dawida lub Dawidowe Miasto to pierwotna część Jerozolimy, położona na południowo-wschodnim zboczu wzgórza Ofel. Według Biblii to właśnie tutaj król Dawid miał założyć stolicę Izraela ok. 1000 r. p.n.e. i to tu sprowadził słynną Arkę Przymierza. Dziś miejsce to jest parkiem archeologicznym, które stanowi cenne źródło wiedzy o biblijnych wydarzeniach. Zaledwie kilka tygodni temu bowiem archeolodzy znaleźli dowód na zniszczenie Drugiej Świątyni w Jerozolimie.

Tajemnicze kanały w centralnej części Miasta Dawida

Izraelscy badacze z IAA i Uniwersytetu w Tel Awiwie kontynuują wykopaliska w Mieście Dawida. W trakcie najnowszych badań udało im się odkryć ślady nietypowych struktur. Izraelski Urząd Starożytności poinformował, że archeolodzy odnaleźli tajemniczą sieć kanałów. Datowanie wykazało, że powstały prawdopodobnie ok. 2800 lat temu, a więc za panowania królów Joasza i Amazjasza.

Izraelczycy twierdzą, że kanały z Miasta Dawida są pierwszymi tego rodzaju, które odkryto w tym kraju. Badacze przekazali, że w skałach zostały wydrążone rowy, które najprawdopodobniej służyły do namaczania pewnych przedmiotów. Naukowcy nie wiedzą jednak dokładnie, do czego mogły służyć te enigmatyczne konstrukcje ani jacy mieszkańcy Jerozolimy z nich korzystali.

Struktury wykorzystywane w produkcji tekstyliów lub żywności

– Produkcja lnu wymaga namaczania go przez długi czas w celu zmiękczenia tego materiału. Inną możliwością jest to, że w kanałach przechowywano daktyle, które podczas nagrzewania słonecznego zaczynały wytwarzać syrop – mówi dr Yiftah Shalev z IAA. – Podobne instalacje odkrywano w miejscach, takich jak Oman, Bahrajn i Iran – dodaje uczony.

Kanały mają ok. 50 centymetrów wysokości o 30 centymetrów szerokości. Wykonano je z ciosanej skały. Co ciekawe, nie są połączone z żadnym źródłem wody. To sugeruje, że nie były używane do odwadniania lub odprowadzania ścieków.

Kanały znajdowały się w centralnej części Miasta Dawida / fot. Emil Aladjem/Israel Antiquities Authority

Archeolodzy podkreślają, że wiek instalacji sugeruje, iż była używana, gdy w mieście istniała jeszcze Pierwsza Świątynia. Ich lokalizacja (centrum Miasta Dawida) wskazuje, że kanały mogły być związane ze świątynią Izraelitów, pałacem królewskim lub były wykorzystywane w izraelskim przemyśle. Ich przeznaczenie na razie pozostaje nierozwiązaną zagadką.

Wykopaliska ujawniły właściwie dwie tego typu konstrukcje, które były oddalone od siebie o ok. 10 metrów. Badacze wierzą jednak, że większa część kanałów nie zachowała się do dziś lub została uszkodzona podczas najazdu Babilończyków na Jerozolimę. Jednak w przeszłości mogły być one fragmentem jednej dużej instalacji.

Odkrycie, które rzuca światło na historię rozwoju Jerozolimy

Badacze pobrali również próbki materiałów organicznych, które znajdowały się w wydrążonych rowach. Chcieli sprawdzić, czy znajdą tam ślady krwi, co wskazywałoby na rytualny ubój zwierząt w tym miejscu. Jednak badania wykluczyły tę hipotezę.

– Gdy zobaczyliśmy tę instalację, zdaliśmy sobie sprawę, że natknęliśmy się na coś wyjątkowego. Ponieważ nigdy nie widzieliśmy takiej struktury w Izraelu, nie wiedzieliśmy, jak ją zinterpretować – mówił dr Shalev. – Nawet wiek tych kanałów pozostawał tajemnicą, ponieważ nie byliśmy w stanie dokonać datowania radiowęglowego – dodaje badacz.

Skąd naukowcy wiedzieli zatem, że konstrukcje mogą mieć ok. 2800 lat? Badacze odnaleźli pośród instalacji ceramikę, która pochodziła z końca IX wieku p.n.e. Oznacza to, że kanały musiały zostać zbudowane w podobnym okresie lub później.

– Oczywiste jest, że Jerozolima zaczęła się rozwijać już w tym czasie. Być może jest to dowód, które potwierdza proces tego rozwoju. Ta struktura znajduje się w samym sercu miasta, w pobliżu Świątyni i pałacu. Musiała być zatem związana z elitami miasta – dodaje dr Shalev. Przypomnijmy, że pierwsze wzmianki na temat Jerozolimy sięgają III tysiąclecia p.n.e. Biblia wskazuje, że w ostatnich latach XI wieku p.n.e. miasto zamieszkane przez Jebusytów zostało zdobyte przez króla Dawida. On zaś przeniósł stolicę Izraela z Hebronu właśnie do Jerozolimy.

Źródło: IAA.