W tym artykule:

  1. W Chorwacji odkryto hełm starożytnego ludu
  2. Artefakt był rodzajem daru wotywnego
  3. Hełm wzbudzał podziw wrogów
  4. Kim byli Iliriowie?
Reklama

Chorwaccy archeolodzy prowadzili wykopaliska na stanowisku w Gomile w pobliżu wsi Zakotorac w Chorwacji. To miejsce, w którym już w przeszłości zidentyfikowano kilka kurhanów i grobów. Podczas najnowszych badań naukowcy odkryli kolejny pochówek. W środku znaleziono żelazny hełm, który najprawdopodobniej należał do Ilirów.

W Chorwacji odkryto hełm starożytnego ludu

To starożytny lud indoeuropejski, który u schyłku epoki brązu i we wczesnej epoce żelaza zamieszkiwał zachodnie Bałkany. Od V wieku p.n.e. tworzyli liczne małe państwa plemienne, na czele których stali książęta. Region zamieszkały przez Ilirów został złupiony w 280–279 roku p.n.e. przez Celtów pod wodzą Brennusa. Z kolei w II wieku ilyryjskie plemię Dardanów stało się celem ataku celtyckich Skordysków, występujących w sojuszu z królem Macedonii Filipem V.

Naukowcy twierdzą, że nie był to zwykły iliryjski hełm. Odkopano go w kamiennej konstrukcji pośród innych kurhanów, które pochodziły z czasów od końca VI wieku do początku IV wieku p.n.e. Naukowcy uważają, że mniej więcej z podobnego okresu pochodzi ten artefakt. – W każdym kurhanie znajdowało się kilka pochówków – powiedział Hrvoje Potrebica, profesor archeologii na Uniwersytecie w Zagrzebiu.

Artefakt był rodzajem daru wotywnego

Badacze twierdzą, że hełm prawdopodobnie był rodzajem ofiary grobowej lub darem wotywnym. W czasach starożytnych był to przedmiot składany jako dziękczynienie bóstwom lub jako ofiara błagalna. Często takie przedmioty miały postać niewielkich figurek terakotowych lub metalowych, płytek płaskorzeźbionych, rzeźb, a niekiedy nawet naczyń.

Samon zjednoczył plemiona Słowian. Dzięki temu było możliwe powstanie państwa polskiego

Rozdrobnione plemiona Słowian jako pierwszy zjednoczył Samon. To jemu nasi przodkowie zawdzięczali stworzenie lokalnej potęgi.
Samon zjednoczył plemiona Słowian. Dzięki temu było możliwe powstanie państwa polskiego
Samon zjednoczył plemiona Słowian. Dzięki temu było możliwe powstanie państwa polskiego fot: archiwum francuskiej biblioteki Narodowej

– Chociaż nowo odkryty hełm nie został jeszcze poddany konserwacji, jest niemal w doskonałym stanie – stwierdził prof. Potrebica. – Kamienna konstrukcja, w której znajdował się hełm jest oddzielona od wszystkich pochówków na stanowisku, co sugeruje, że miał on służyć jako dar dla zmarłych przodków lub stanowić część jakiejś praktyki kultowej związanej z całą nekropolią. Prawdopodobnie nie był to grób konkretnej osoby – wyjaśnia Potrebica.

Hełm wzbudzał podziw wrogów

– Jeśli iliryjski hełm był używany w walce, prawdopodobnie był to przedmiot, który wzbudzał wielkie emocje – powiedział w rozmowie z Live Science Domagoj Perkić, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Zagrzebiu i współautor odkrycia. – Można sobie tylko wyobrazić wojownika z połyskującym hełmem na głowie, w słońcu, w dniu bitwy. Taki widok 2500 lat temu musiał budzić podziw u wroga – tłumaczy.

Co ciekawe, to już kolejny hełm, który odnaleziono na tym stanowisku archeologicznym. Poprzedniego odkrycia dokonano 4 lata temu i artefakt ten znajdował się w pobliskim kurhanie. – Podobnie jak nowo odkryty hełm, tamten również nie był częścią konkretnego grobu. Nie pochowano go wraz ze szczątkami żadnego człowieka – powiedział archeolog.

Kim byli Iliriowie?

Ilirowie na przełomie II i I wieku p.n.e. zostali podbici przez Rzymian i zostali włączeni w skład prowincji Iliria. Z tamtego okresu zachowały się przekazy, które wskazują, że byli dobrymi najemnikami, którzy służyli zarówno w armii rzymskiej, jak i w armiach greckich. Niektórzy historycy uważają, że od VI wieku n.e. obszary Ilirów zasiedlała ludność słowiańska. Do połowy VII wieku odnotowuje się w tym regionie obecność słowiańskich plemion. Na terenach iliryjskich osiedli się Narentanie oraz plemiona serbskie, Dukljanie, Konawlanie, Trawunianie, Zahumlanie.

Dziś uważa się, że potomkami niezromanizowanych Ilirów są najprawdopodobniej współcześni Albańczycy. Z kolei potomkami ludności iliryjskiej, która została poddana romanizacji, mogą być Wołosi. To grupa etniczna zamieszkująca pierwotnie Półwysep Bałkański. Pochodzenia wołoskiego są również współcześni Rumuni i Mołdawianie.

Reklama

Źródło: Live Science.

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama