W historii Chin krajem władało wiele dynastii. Co najmniej 11 doczekało się naukowego i archeologicznego potwierdzenia, nie licząc rządzących przez krótki okres uzurpatorów i władców królestw w czasach rozbicia cesarstwa. Do dziś trwa jednak spór o to, która z dynastii była najstarsza. Wielu badaczy za pierwszą uznaje Xia, która mogła istnieć w latach ok. 2070–1600 p.n.e.

Najstarsza chińska dynastia

Wzmianki o niej pojawiają się m.in. w „Zapiskach historyka” (jedna z najważniejszych chińskich kronik autorstwa Sima Qian) oraz „Kronice bambusowej”. Opisuje ona okres od legendarnego Żółtego Władcy (legendarny władca i protoplasta Chin, który miał panować w latach 2697–2597 p.n.e.) do 299 p.n.e.

Jednak istnienie Xia nie zostało jednoznacznie potwierdzone przez wykopaliska archeologiczne. Właśnie dlatego określa się ja mianem dynastii „półlegendarnej”. Chińskie kroniki wskazują, że założycielem dynastii był Wielki Yu, który otrzymał tron od Shuna, ostatniego z pięciu cesarzy. Część chińskich uczonych uważa, że Xia wywodzi się z kultury Erlitou.

Archeolodzy odnaleźli dwie konstrukcje z czasów Xia

Najnowsze wykopaliska archeologiczne mogą rzucić nowe światło na historyczność dynastii Xia. Chińscy badacze odnaleźli bowiem kompleks pałacowy, który może mieć nawet 4000 lat. Pozostałości konstrukcji odkryto w Xinmi. To region w prowincji Henan w środkowej części kraju, na południe od Rzeki Żółtej.

– Pozostałości pałacu i stodoły sprzed ok. 4000 lat znaleziono w dwóch ważnych stanowiskach archeologicznych w prowincji Henan w środkowych Chinach. Uważa się, że zostały zbudowane w czasach dynastii Xia. Nowe odkrycie dostarczyło archeologom dalszych danych na temat działań i struktur tego okresu w historii Chin – przekazała państwowa agencja prasowa Chin Xinhua.

Ruiny pałacu miały zostać odkryte w starożytnym mieście, które odnaleziono kilka lat temu w Xinmi, na wschodnim brzegu rzeki Zhenshui. – Uważa się, że jest to duże, dobrze zachowane miasto zbudowane w późnym okresie kultury Longshan, cywilizacji, która wykształciła się w rejonie centralnego i dolnego biegu Żółtej Rzeki. Teraz archeolodzy pracujący na tym stanowisku odkryli strukturę fundamentu, który mógł być częścią starożytnego pałacu istniejącego w mieście – czytamy w oświadczeniu agencji.

Kompleks pałacowy sprzed 4000 lat

Pałac mógł mieć 60 metrów długości i 30 metrów szerokości. Jego powierzchnia zajmowała ok. 1800 metrów kwadratowych. – Uważamy, że fundament należał do kompleksu mieszkalnego z tarasami po stronie południowej i północnej oraz patio w centralnej części – powiedział Li Bo, szef zespołu wykopaliskowego.

– Nasze poprzednie wyniki badań wykazały, że środkowo-wschodni obszar starożytnego miasta był miejscem, w którym znajdował się kompleks pałacowy – powiedział Li Bo. – Nowe odkrycie może pomóc nam zrozumieć, jak w starożytnych Chinach budowano miasta. Nasze znalezisko może być również ważnym dowodem, który jest kolejnym elementem układanki o historii dynastii Xia – dodaje archeolog.

Podczas tego samego sezonu wykopalisk badacze znaleźli pozostałości dwóch okrągłych budynków, które były prawdopodobnie używane do przechowywania zboża. Datowanie wykazało, że starożytne stodoły pochodziły z wczesnego okresu dynastii Xia. – Odkrycie to może być cenne w kontekście badań nad rozwojem rolnictwa w starożytnych Chinach – powiedział Fang Lixia, jeden z archeologów, który brał udział w wykopaliskach.

Źródło: Xinhua.