Mimo niewielkich rozmiarów Belgia ma w swoich granicach bogaty zbiór skarbów archeologicznych. Najstarszych, z czasów prehistorycznych aż do okresu Cesarstwa Rzymskiego. Oraz późniejszych, które również odsłaniają fascynującą, najnowszą historię kraju. Nowe światło na niedawną przeszłość Belgii rzuca stuletni wagon kolejowy oznaczony logo brytyjskiej kolei London North Eastern Railway (LNER).

Stuletni wagon odkryty w Belgii nie był belgijski

Archeolodzy odkopali zapomniany wagon podczas prac terenowych na terenie XIX-wiecznej twierdzy zwanej Cytadelą Północną. Miejsce to znajduje się pod ziemią w metropolii Antwerpii, a więc ponad 1200 km od siedziby angielskiego przedsiębiorstwa kolejowego. W okolicach Antwerpii archeolodzy prowadzą wykopaliska poprzedzające budowę nowej autostrady otaczającej miasto.

Co ciekawe, odnaleziony wagon nie był częścią składu turystycznego. Służył przeprowadzkom. Używano go do transportu inwentarza pomiędzy starym a nowym miejscem zamieszkania. Odkrycie jest wyjątkowe nie tylko ze względu na nieoczywiste zastosowanie.

Kolejowa zagadka z początku minionego wieku

Badacze szacują, że znalezisko liczy około 100 lat. W rozwikłanie jego zagadki zaangażowano pracowników kolei LNER. Jak twierdzą, wagon jest jednym z pierwszych modeli floty firmy przeprowadzkowej, działałającej przez krótki okres około 1930 r. – Nie wiadomo, w jaki sposób powóz znalazł się w Antwerpii. Niestety, niewiele z niego pozostało, ponieważ uległ zniszczeniu podczas wykopalisk – komentuje w oświadczeniu prasowym archeolożka Femke Martens.

Stuletni wagon jest wykonany z drewna. Mimo upływu lat na jego fragmentach zachowała się ciemnoczerwona farba i żółte napisy. Cytowana przez Smithsonian Magazine Lauren Walker z „Brussels Times” przybliżyła nieco historię wagonu i jego przewoźnika, firmy LNER. Na początku lat trzydziestych XX wieku obsługiwała ona osoby przeprowadzające się do nowych domów.

W Belgii znaleziono intrygujący wagon kolejowy sprzed 100 lat. Nie wiadomo, jak tam trafił / fot. LNER

Pierwsze przeprowadzkowe wagony były pomalowane na czerwień i brąz (podobnie jak niedawno odkopany model). Z czasem przewoźnik przestawił się na nowsze niebieskie modele produkowane na większą skalę. Odkrycie wagonu z pierwszej floty jest więc jeszcze bardziej wyjątkowe.

Jak podaje „Brussels Times”, to, w jaki sposób pociąg dotarł do Belgii, pozostaje tajemnicą. Władze Antwerpii sugerują, że w przeszłości mógł służyć jako magazyn. W rozmowie BBC News przedstawiciele kolejowego przedsiębiorstwa przekazali, że „jest bardzo mało prawdopodobne”, aby wagon wrócił do ojczyzny ze względu na jego „bardzo delikatny stan”.

Historia Belgii zaklęta w artefaktach

Jakie inne znaleziska archeologiczne przybliżają nas do poznania historii Belgii? Niektóre liczą tysiące lat. Godne uwagi odkrycia obejmują na przykład prehistoryczne kopalnie krzemienia w Spiennes. Zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO odsłaniają starożytne techniki wydobywcze sprzed tysięcy lat.

Z kolei rzymskie artefakty, takie jak willa galijsko-rzymska w Mosa Trajectum (dzisiejsze Tongeren) i dobrze zachowane stanowisko archeologiczne w Bavay, dokumentują obecność Rzymian na terenie dzisiejszej Belgii. Średniowieczne zabytki – np. Ołtarz Gandawski i Madonna z Brugii – dają wgląd w artystyczne i religijne dziedzictwo tego kraju. Każde kolejne odkrycie uzupełnia mozaikę narracji archeologicznej Belgii, wzbogacając nasze zrozumienie jej historii i ewolucji kulturowej.

Źródło: London North Eastern Railway.

Szukasz więcej fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych i nieskończonego Wszechświata? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska”. Najnowszą ofertę znajdziesz na tej stronie.