Naukowcy odkryli nowy gatunek boa karłowatego. Wąż żyje w ekwadorskiej części Amazonii. O ile spotkanie z boa dusicielem może być niebezpieczne, o tyle Tropidophis cacuangoae nie wzbudza większych obaw. To dlatego, że mierzy zaledwie 30 cm długości.

Ile mierzy boa karłowaty?

Maleńkiego boa odnalazł Alex Bentley, koordynator badań stacji terenowej Sumak Life In Situ w Andach. Gad wypoczywał w lesie mglistym. To lasy tropikalne położone wysoko w górach. Cechują się dużą wilgotnością pochodzącą z opadów i kondensacji chmur. Takie warunki sprzyjają rozwijaniu się endemicznej flory i fauny. Występowanie Tropidophis cacuangoae w Ekwadorze zaskoczyło badaczy.

– Nie powinno go tam być – powiedział Omar Entiauspe-Neto, autor artykułu opublikowanego na łach „European Journal of Taxonomy”.

Wąż nie odpowiadał opisom wcześniej zidentyfikowanych boa karłowatych. Naukowcy zauważyli jednak pewne cechy wspólne z okazem z Ekwadorskiego Muzeum Nauk Przyrodniczych. – Zwykle boimy się opisywać nowy gatunek na podstawie tylko jednego osobnika, ponieważ jest szansa, że ​​może istnieć jakaś odmiana – tłumaczył Entiauspe-Neto.

Nowy gatunek węża

Po porównaniu cech fizycznych i sekwencji genetycznych ustalono, że to nowy gatunek. Jego nazwa, Tropidophis cacuangoae, upamiętnia Dolores Cacuango, rdzenną aktywistkę, która broniła praw kobiet i założyła pierwsze dwujęzyczne szkoły w Ekwadorze. Uczniowie mogli uczyć się w nich hiszpańskiego i rdzennego języka keczua.

To pierwszy boa karłowaty odkryty w tym regionie. Pozostałe gatunki zamieszkują inne części Ameryki Południowej i zachodnie Indie.

T. cacuangoae jest daleko spokrewniony z boa dusicielem. Oba gatunki łączy między innymi to, że ich szkielety zawierają szczątkowe kości biodrowe. To pozostałości po starożytnych przodkach węży. Ich bronią nie jest jad, a duszenie ofiar. Blokują przepływ krwi, powodując zatrzymanie akcji serca.

W Ameryce Południowej odkryto nowy gatunek węża boa. Jest maleńki / fot. Danilo Medina/ European Journal of Taxonomy

Boa karłowaty a boa dusiciel. Co je różni, co łączy?

Dla porównania, dorosłe samce boa dusicieli mierzą do 2,4 m długości, a samice nawet 3 m. T. cacuangoae jest więc prawie 10 razy krótszy. Z tego też powodu żywi się innymi zwierzętami. Więksi dusiciele polują między innymi na dzikie świnie, a ich mniejsi kuzyni zadowalają się małymi jaszczurkami. Co ciekawe, kiedy T. cacuangoae wyczuwa zagrożenie, zwija się w kłębek i krwawi z oczu. Podobne zachowanie zaobserwowano również u jaszczurek – frynosom rogatych. W ten sposób zwierzęta udają padlinę, zmylając potencjalnych drapieżników.

Drapieżniki to niejedyne zagrożenie maleńkiego boa. Badacze zwracają uwagę na jego dość mały zasięg występowania. To oznacza, że węże mogą być zagrożone wyginięciem. Oficjalna ocena zostanie wystawiona przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody.

Jakie węże żyją w Polsce?

W Polsce żyje tylko jeden jadowity gatunek węży. To objęta ochroną żmija zygzakowata. Bywa mylona z zaskrońcem, choć tak naprawdę łatwo je rozróżnić. Zaskroniec ma na głowie dwie charakterystyczne żółte plamki. Żmija ich nie ma, a w dodatku jest krótsza i masywniejsza.

Pozostałe węże żyjące w Polsce to:

  • gniewosz plamisty,
  • wąż eskulapa.

Źródło: European Journal of Taxonomy.