Albinizm jest uwarunkowany genetycznie. Osoby dotknięte nim cierpią na brak lub znaczący niedobór melaniny. Jest to pigment odpowiadający za kolor skóry, włosów oraz tęczówek oczu. Albinosi borykają się nie tylko z problemami natury estetycznej. Wiele osób z bielactwem ma również problemy ze wzrokiem.

Zwierzęta również mogą być albinosami. Nie jest to częsty widok, toteż każda obserwacja wzbudza sensację wśród pasjonatów przyrody. Naukowcy podkreślają jednak, że albinizm u zwierząt łatwo pomylić leucyzmem. Jest to choroba objawiająca się częściowym brakiem obydwu rodzajów melaniny. Chore zwierzęta mogą być zarówno całkowicie białe, jak i mieć łaty w odcieniu innym od naturalnego koloru ich skóry czy umaszczenia.

Pierwszy delfin albinos w Afryce

Nowożeńcy z Republiki Południowej Afryki mieli wyjątkowe szczęście. Młoda para postanowiła zorganizować ceremonię na statku pływającym po zatoce Algoa w Prowincji Przylądkowej Wschodniej. Jest to miejsce często odwiedzane przez obserwatorów wielorybów. Zakochani i ich najbliżsi zobaczyli jednak nie wieloryby, a delfina butlonosego. W dodatku albinosa. To najprawdopodobniej pierwszy raz, kiedy taki okaz został zaobserwowany w Afryce.

Niespodziewanego gościa jako pierwszy zauważył Lloyd Edwards, kapitan statku. – Zobaczyłem biały pysk w wodzie wśród stada około 200 delfinów. To był przepiękny widok – napisał w mediach społecznościowych.

W Afryce po raz pierwszy pojawił się delfin albinos / fot. Raggy Charters - Marine-Eco Cruises na Facebooku

Albinizm u delfinów

Zaobserwowany delfin albinos to młody okaz. Ma miesiąc i mierzy około metra długości. Cytowany przez serwis Live Science pracownik naukowy Whale and Dolphin Conservation (WDC) w Wielkiej Brytanii zwraca uwagę, że białe ubarwienie zwierzaka wskazuje na albinizm, a nie leucyzm.

– Jest duża szansa, że ​​ten delfin dożyje dorosłości, jeśli przeżyje kilka następnych miesięcy [...] Albinosy u większości gatunków są zagrożone, ponieważ są bardziej widoczne [dla drapieżników – przyp. red.] – dodaje Erich Hoyt.

Ewentualne wątpliwości wzbudza to, że na wykonanych zdjęciach nie widać koloru oczu delfina. Może to tłumaczyć fakt, że oczy albinosów są bardzo wrażliwe na światło. Na wszelkie pytania odpowiedziałyby testy genetyczne, jednak obserwatorzy rzadkiego okazu nie zabezpieczyli niezbędnych do tego próbek.

To nie pierwszy raz, kiedy na wolności zaobserwowano młodego delfina albinosa. W czerwcu 2017 roku 3-letni albinotyczny delfin szary został zauważony podczas pływania z matką w kalifornijskiej zatoce Monterey. Badacze ocenili wówczas jego stan zdrowia jako bardzo dobry.

Które zwierzęta mogą być albinosami?

Albinizm może wystąpić u dowolnego gatunku zwierząt, w tym ssaków, gadów, ptaków, ryb i płazów. Szczególnie cierpią na tym drapieżniki. Problemy ze wzorkiem utrudniają im polowanie, co w rezultacie przekłada się na gorsze umiejętności przetrwania. Zwierzęta albinosy, które znajdują się na końcu łańcuchów pokarmowych, przez swoje białe ubarwienie mają z kolei trudności z kamuflowaniem się przed zagrażającymi im gatunkami.

W ostatnich latach albinizm zaobserwowano między innymi u pand, żółwi oraz jaguarundi. Co istotne, albinotyczne okazy można spotkać nie tylko w zoo, czego przykładem są obserwacje delfinów w Afryce i Kalifornii na wolności.