Czy wiesz, że w Stanach Zjednoczonych działa ponad 4 tys. college'ów i uniwersytetów? Wiele z tych instytucji cieszy się niebywałym prestiżem, a dyplom jednej z nich to właściwie klucz, który otwiera drzwi do wielkiej kariery.

W ścisłej czołówce uniwersytetów w USA wymienia się przede wszystkim te, które są zaliczane do Ivy League – prestiżowej konferencji lekkoatletycznej, w skład której wchodzą drużyny z ośmiu prywatnych instytucji szkolnictwa wyższego w USA. Trzeba jednak podkreślić, że najlepsze amerykańskie uniwersytety to nie tylko Harvard, Yale, Princeton, Brown, Dartmouth, Columbia, Cornell i Uniwersytet w Pensylwanii

Najlepsze uniwersytety w USA

Zestawienia najlepszych uczelni na świecie rokrocznie przygotowują organizacje, firmy i prestiżowe redakcje z całego świata. Każdy ranking wyraźnie różni się pod względem kolejności poszczególnych instytucji, co wynika z faktu, że przy ich tworzeniu pod uwagę brane są nieco inne kryteria. 

Poniżej publikujemy zestawienie najlepszych amerykańskich uczelni w 2022 roku, przygotowane w oparciu o dane organizacji ShanghaiRanking Consultancy. To właśnie ta instytucja od 2003 roku tworzy Academic Ranking of World Universities (ARWU). Słynna Lista Szanghajska powstaje w oparciu o sześć wskaźników. Najważniejsze kryteria doboru instytucji to:

  • liczba absolwentów i pracowników będących laureatami Nagrody Nobla lub Medalu Fieldsa,
  • liczba najczęściej cytowanych autorów prac naukowych,
  • liczba artykułów opublikowanych na łamach „Nature” i „Science”,
  • dane dotyczące publikacji uczelni w bazach Web of Science: Science Citation Index Expanded i Social Sciences Citation Index. 

Dowiedz się, które uniwersytety w USA są najlepsze według autorów Listy Szanghajskiej. Dla porównania przy każdej instytucji podajemy też pozycję w rankingach US News i QS. 

Harvard University

Harvard UniversityHarvard University / fot. Getty Images

Harvard bez cienia wątpliwości można wymienić w gronie najbardziej rozpoznawalnych szkół wyższych na świecie i to właśnie ta szkoła otwiera zestawienie najlepszych uniwersytetów w USA (i przy okazji – na świecie). Instytucja założona w 1636 roku obejmuje 13 szkół i instytutów, wśród których najbardziej wyróżniają się wydziały medycyny i prawa. Jako prywatna instytucja badawcza, Harvard dysponuje ponad setką ośrodków badawczych.

Czesne w tej prestiżowej szkole to wydatek rzędu ok. 52 tys. dolarów, ale wypada wspomnieć, że uczelnia przyjmuje studentów według zasady need-blind. Ta koncepcja zakłada przyjmowanie kandydatów bez względu na ich sytuację finansową i dzięki temu ok. 20 proc. studentów Harvardu nie płaci za studia. W rankingach US News i QS ta prestiżowa szkoła zajęła odpowiednio 1. i 5. miejsce.

Stanford University

Stanford UniversityStanford University / fot. Getty Images

Drugą najlepszą instytucją szkolnictwa wyższego w USA, według Listy Szanghajskiej, jest Stanford. Korzenie instytucji sięgają 1885 roku. Ta znana uczelnia może poszczycić się jednym z największych kampusów uniwersyteckich, w granicach którego znajduje się 7 szkół i 18 instytutów badawczych.

Kwartalne czesne w Uniwersytecie Stanforda kosztuje 19 tys. dolarów, ale warto wspomnieć, że równocześnie ze swoją aplikacją, każdy kandydat może złożyć wniosek o przyznanie pomocy finansowej od uczelni. W rankingach US News i QS Stanford uplasował się na 3. pozycji.

Massachusetts Institute of Technology

Massachusetts Institute of TechnologyMassachusetts Institute of Technology / fot. Getty Images

Trzecią lokatę zajmuje Massachusetts Institute of Technology, czyli MIT. Uniwersytet powstał w 1861 roku. MIT składa się z pięciu szkół, z czego do najbardziej cenionych należą Szkoła Inżynierii MIT i Sloan Scholl of Management. 

Czesne na Massachusetts Institute of Technology to wydatek rzędu 57 tys. dolarów, ale szkoła prowadzi nabór w systemie need-blind, podobnie jak Uniwersytet Harvarda. Według redakcji US News, MIT jest drugim najlepszym uniwersytetem w Stanach, a według QS – pierwszym.

University of California, Berkeley

Tuż za podium uplasowała się pierwsza instytucja publiczna w tym zestawieniu. Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (UCB) powstał w 1868 roku. Dysponuje 14 szkołami i uczelniami, a oprócz tego jest siedzibą kilku prestiżowych instytutów badawczych, które cieszą się poważaniem na całym świecie.

Żeby móc studiować w UCB, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 21 tys. dolarów za semestr. Szkoła kwalifikuje w systemie need-blind, ale dotyczy to wyłącznie kandydatów z USA. Zagraniczni studenci mogą natomiast skorzystać ze stypendiów wewnętrznych i zewnętrznych. W rankingach US News i QS Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley zajął odpowiednio 20. i 32. miejsce. 

Princeton University

Princeton UniversityPrinceton University / fot. John Greim/LightRocket via Getty Images

Piątym najlepszym uniwersytetem w USA, według autorów Listy Szanghajskiej, jest Princeton. Prestiżowy uniwersytet został założony w 1746 roku, co czyni go czwartą najstarszą uczelnią w Stanach Zjednoczonych. Tę szkołę wybierają kandydaci, którzy chcą studiować m.in. nauki biologiczne, biomedycynę, informatykę, inżynierię, nauki społeczne i administrację publiczną. Na terenie kampusu mieszczą się świetnie wyposażone laboratoria i uznawane za jedne z najlepszych biblioteki specjalistyczne. A a nawet muzeum (Muzeum Sztuki Uniwersytetu Priceton) z wystawą obejmującą ponad 100 tys. eksponatów.

Czesne na Priceton to koszt rzędu 57 tys. dolarów, ale wypada wspomnieć, że także tam obowiązuje zasada need-blind. Redakcja US News uznała ten uniwersytet za najlepszy w USA. W zestawieniu QS zajął 20. miejsce.

Columbia University

Szóste miejsce należy do Uniwersytetu Columbia. Instytucja powstała w 1754 roku. Uczelnia składa się z 20 szkół, z czego 4 są przeznaczone dla studentów studiów licencjackich, a pozostałe – dla studentów studiów podyplomowych.

Czesne w Columbii wynosi 30 tys. dolarów za semestr. Uczelnia oferuje atrakcyjne pożyczki i stypendia, dzięki którym wielu studentów może uczyć się tam bez żadnych opłat. W zestawieniach US News i QS uczelnia zajęła 18. i 19. pozycję.

California Institute of Technology

Kalifornijski Instytut Technologiczny (Caltech), który uplasował się na siódmym miejscu zestawienia, został założony w 1891 roku. Uczelnia kształci w wielu obszarach, wśród których należy wymienić chemię i inżynierię chemiczną, biologię i inżynierię biologiczną czy geologię i nauki o Ziemi.

Czesne na Kalifornijskim Instytucie Technologicznym wynosi ponad 52 tys. dolarów. Uczelnia oferuje liczne programy, które pomagają studentom sfinansować naukę. W zestawieniach US News i QS Caltech zajął 9. i 6. miejsce. 

University of Chicago

Ósme miejsce zajął Uniwersytet w Chicago. Uczelnia założona w 1890 roku prowadzi pięć wydziałów badawczych i osiem szkół, z których największym uznaniem cieszą się placówki kształcące w zakresie prawa, ekonomii, matematyki i fizyki.

Czesne na Uniwersytecie w Chicago wynosi pond 59 tys. dolarów. Studenci zagraniczni mogą skorzystać ze stypendiów merytorycznych. W zestawieniach US News i QS szkoła zajęła 6. i 10. miejsce.

Yale University

Yale UniversityYale University / fot. Yana Paskova/Getty Images

Obok Harvardu, Yale prawdopodobnie jest najbardziej znaną uczelnią w USA. Na Liście Szanghajskiej uniwersytet uplasował się na dziewiątym miejscu. Yale został założony w 1701 roku, co czyni tę instytucję trzecią najstarszą szkołą wyższą w USA. Uczelnia dysponuje dwunastoma szkołami. Dużym poważaniem cieszą się studia prawnicze i historyczne, ale wypada wspomnieć także o świetnych programach teatralnych i muzycznych.

Czesne na tej prestiżowej uczelni wynosi 62 tys. dolarów. Na szczęście instytucja prowadzi rekrutację w systemie need-blind, dostępną także dla zagranicznych kandydatów. Według US News, Yale jest 5. najlepszą uczelnią w USA, a według QS – 14.

Cornell University 

Zestawienie zamyka uniwersytet Cornella. Szkoła założona w 1865 roku składa się z 14 wydziałów i 12 centrów uniwersyteckich. 

Czesne wynosi 59 tys. dolarów, ale szkoła oferuje atrakcyjne programy stypendialne. Redakcja US News uznała Cornell za 17. najlepszy uniwersytet w USA. W zestawieniu QS szkoła zajęła 21. miejsce.