Od niedzieli na Gibraltarze nie trzeba już zakrywać ust oraz nosa. To nie pierwsza znacząca zmiana w funkcjonowaniu mieszkańców zamorskiego terytorium brytyjskiego. Wcześniej zniesiona została godzina policyjna. Poluzowanie obostrzeń w szczególności ucieszyło pracowników branży gastronomicznej, która przez dłuższy czas była częściowo zamknięta.

 

Gibraltar powoli wraca do normalności

Pojawienie się oraz rozpowszechnienie szczepionek przeciw COVID-19 miało być pierwszym poważnym krokiem w walce z trwającą już od ponad roku pandemią koronawirusa. W połowie marca Gibraltar stał się pierwszym miejscem na świecie, gdzie zaszczepiono wszystkie chętne osoby. To przyczyniło się do znaczącego spadku aktywnych przypadków zachorowań, a w efekcie do poluzowania restrykcji.

– Miło jest wrócić do normalności. Widzieć na zewnątrz te wszystkie krzesła i stoliki, za którymi tak tęskniłem przez ostatnich kilka miesięcy – powiedział 45-letni mieszkaniec Gibraltaru w rozmowie z agencją Reutera.

Już w zeszłym tygodniu na Gibraltarze zniesiono godzinę policyjną. Lokalne gastronomiczne mogą więc być otwarte do godziny drugiej w nocy. Kolejną ulgą dla mieszkańców było odwołanie nakazu noszenia maseczek ochronnych. Dotyczy to jednak wyłącznie spacerowiczów. W środkach komunikacji miejskiej oraz w zamkniętych przestrzeniach publicznych cały czas trzeba zasłaniać nos i usta.

 

Poluzowanie obostrzeń na Gibraltarze

Ostatnia wypowiedź szefa ministrów Gibraltaru Fabiana Picardo napawa optymizmem. Polityk powiedział, że zamorskie terytorium brytyjskie w końcu zostawia za sobą "najbardziej śmiercionośną zimę" i nareszcie wkracza w "najbardziej obiecującą wiosnę".

– Globalna pandemia nie jest całkowicie za nami i wszyscy musimy ostrożnie posuwać się naprzód, aby zabezpieczyć ten niesamowity postęp w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Nie mogę się doczekać, kiedy wkrótce będę mógł znieść ograniczenia dotyczące wolności zgromadzeń – dodał. 

Docelowo na Gibraltarze mają zostać zniesione wszystkie obostrzenia. To jednak nie nastanie z dnia na dzień. Cały proces będzie przebiegał w rozważny sposób oraz z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.