„Kraków północy”, jak nazywany jest czasem Toruń, jest uwielbiany przez rodziny z dziećmi. Niezależnie od pogody i pory roku, nie sposób się tu nudzić, a weekend jest często za krótki, aby odkryć wszystkie niespodzianki jakie kryje w sobie Starówka i jej okolice. W Toruniu, zarówno na milusińskich jak i ich rodziców czekają liczne muzea, w tym Muzeum Toruńskiego Piernika na ul. Strumykowej. Tu można zrobić własnoręcznie pierniczek oraz zwiedzić muzeum historii wypieku tych słynnych, toruńskich łakoci. Niezapomnianym przeżyciem jest również wizyta w teatrze dla dzieci - Baju Pomorskim. Obiekt zachwyca swoją wyjątkową architekturą: ma kształt magicznej szafy, wchodząc do której przekraczamy świat baśni i bajek. Nie sposób pominąć też interaktywnego Muzeum Legend Toruńskich znajdującego się na deptaku czyli ul. Szerokiej. W zabawny sposób opowiada ono nie tylko legendy związane z miastem, ale i nawiązuje do wydarzeń historycznych, które miały miejsce w średniowiecznym Toruniu. Jednym z jego najsłynniejszych mieszkańców był Mikołaj Kopernik – znany astronom, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Stąd też tradycja miasta nierozerwalnie związana jest z astronomią. Wizyta w Planetarium, które oferuje seanse zarówno dla dzieci jak i dorosłych, jest wspaniałym przeżyciem, które pozostaje na długo w pamięci. Uczestnicy pokonują przestrzeń kosmiczna zapoznając się z Wszechświatem i jego tajemnicami.

Flickr

Miłośnikom niezapomnianych doznań serdecznie polecamy Niewidzialny Dom – jeden z pięciu takich obiektów na świecie, gdzie można przez chwilę doświadczyć życia osób niewidomych. Oprowadzanie odbywa się w absolutnych ciemnościach i ze względu na silne emocjonalne przeżycia, nie polecamy zwiedzania dla dzieci młodszych niż 9 lat. Natomiast pasjonatów wiedzy i nauki, zapraszamy do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Centrum Innowacyjnej Edukacji. W ciekawy i przystępny sposób, w formie warsztatów i zabawy, obiekty te przekazują wiedzę z zakresu fizyki, chemii, biologii i technologii, a nastolatków wprowadzają w świat dorastania. Dobra zabawa dla całej rodziny gwarantowana!

Fot. Peter Trafas

Zmęczeni zgiełkiem miasta, możemy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki w jednej chwili przenieść się na wieś, czyli do Skansenu Etnograficznego, znajdującego się w samym centrum miasta.  Jest to osobliwa podróż w czasie i przestrzeni. Chaty kryte strzechą i otulone ogródkami, malwami i płotami, młyn, kuźnia czy remiza strażacka opowiadają historię życia XIX- wiecznej wsi.

Toruń oferuje również wiele możliwości dla amatorów rodzinnego, aktywnego wypoczynku. Ukryty wśród gotyckich murów plac zabaw Piernikowe Miasteczko, cieszy się wielką popularnością szczególnie w okresie letnim, kiedy można ochłodzić się na placu wodnym. Fanów wycieczek rowerowych zachęcamy do skorzystania z licznych ścieżek w mieście i okolicy. Można również skorzystać z rowerów lub hulajnóg elektrycznych udostępnianych odpłatnie w różnych punktach miasta. Atrakcyjnym sposobem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu jest również Szkoła Leśna na Barbarce lub wizyta w ogrodzie zoobotanicznym, położonym w rozległym parku miejskim na Bydgoskim Przedmieściu.

Mało kto wie, że Toruń był w XIX wieku twierdzą, dlatego też miasto otoczone jest pierścieniem piętnastu fortów, z czego dzisiaj do zwiedzanie udostępnione są trzy: Fort I, Fort IV i Fort XV. Informacje o militarnej historii Grodu Kopernika można znaleźć w najnowszym oddziale Muzeum Okręgowego: w Muzeum Twierdzy Toruń.  Pasjonatów historii zapraszamy również do muzeum historii Torunia w Domu Eskenów przy ul. Łaziennej czy do muzeum w Ratuszu Miejskim z bogatymi zbiorami przyborów użytku codziennego, ubrań, monet, malarstwa czy sztuki sakralnej.

Fot. Jakub Pawłowski (KP Fotografia)

Po trudach zwiedzania zapraszamy do licznych kawiarenek i restauracji zlokalizowanych na Starówce. Nie można przejść obojętnie obok kultowej i rozpoznawanej w całym kraju lodziarni Lenkiewicz czy znanej naleśnikarni Manekin. Koniecznie trzeba też zrobić sobie zdjęcie z ulubieńcami dzieci – odlanymi z mosiądzu figurkami rozsianymi po całym mieście, np. z psem Filutkiem czy też osiołkiem.

A może romantyczny weekend we dwoje? W Toruniu nie brakuje urokliwych zakątków i uliczek, które przyspieszają bicie serca. Miasto oferuje parom wiele miejsc, w których można spędzić niezapomniany czas z ukochaną osobą. Profesjonalne salony SPA w hotelu Bulwar czy Copernicus Hotel, rejs statkiem po Wiśle, wydarzenia kulturalne i festiwale, kluby rozrywki,  przytulne restauracje takie jak „Chleb i wino”, „Szeroka no 9” czy „Sznyt na winklu” stwarzają niepowtarzalny atmosferę do wspaniałej zabawy, relaksu i wypoczynku.

Toruń tętni życiem również w nocy. Liczne ogródki ustawione na Starym Rynku w czasie letnim, zachęcają do spędzania wieczorów pod gwiazdami przy lampce wina czy piernikowym piwie warzonym w browarze Jan Olbracht. A może taniec pod gwiazdami?  Klub LABA zlokalizowany na Bulwarze przy przystani zaprasza wszystkich miłośników imprez i spotkań towarzyskich. 

Fot. Ruczkowski Photo

Nie sposób nie wspomnieć o licznych festiwalach, które rokrocznie przyciągają do Torunia tysiące odwiedzających. Już niebawem, bo od 17 sierpnia 2021 roku rozpocznie się XII edycja cieszącego się ogromną popularnością festiwalu światła: Bella Skyway Festiwal.

Przez pięć kolejnych dni Starówka zabłyśnie niepowtarzalnymi instalacjami i mappingami na budynkach. Tegorocznym partnerem jest sam Disney! Zainteresowanych zapraszamy na: http://www.bellaskyway.pl/  Do innych popularnych i międzynarodowych festiwali należy głośny festiwal filmowy Camerimage, który co roku ściąga wiele sław światowego kina, Probaltica, Tofifest, Toruń Blues Meeting czy niemal dwumiesięczne wydarzenie Forte Artus Festiwal.

Toruńska Agenda Kulturalna

Toruń to wyjątkowe miasto, nie tylko dlatego, że od 1997 roku jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale ponieważ podbija serca turystów w każdym wieku, a swoim urokiem, historią i wyjątkową atmosferą i różnorodnością atrakcji sprawia, że chce się do niego często powracać. Nie tylko na weekendy.