Ludzie na całym świecie podróżują już nie tylko w celach wypoczynkowych, ale także ekonomicznych czy zawodowych. Z roku na rok powiększa się międzynarodowa społeczność ekspatów, czyli wykwalifikowanych specjalistów, którzy zdecydowali się pracować za granicą. Gdzie jest ich najwięcej? Który kierunek wydaje się najlepszy to rozwijania kariery zawodowej?

Stolica Malezji najlepszym miastem dla ekspatów

W internetowej ankiecie przeprowadzonej przez InterNations wzięła udział grupa 12 tys. emigrantów. Pytania dotyczyły satysfakcji w czterech głównych kategoriach, w tym jakości życia (np. zdrowe środowisko i solidna infrastruktura Wi-Fi), łatwości zadomowienia się (bariery językowe i życzliwość mieszkańców), finansów osobistych (dostęp do opieki zdrowotnej) oraz pracy za granicą (bezpieczeństwo zatrudnienia) i stabilna gospodarka lokalna. W sumie na liście znalazło się 57 miast. Pierwsze trzy miejsca zajęły kolejno Kuala Lumpur, Malaga i Dubaj.

Ekspaci z miast na podium są zgodni, że w wybranych przez nich miejscach łatwo się osiedlić i zaprzyjaźnić z nowymi ludźmi. Emigranci z Kuala Lumpur i Malagi są szczególnie zadowoleni przystępnych kosztów życia i możliwości zarządzania swoimi finansami osobistymi, podczas gdy przyjezdni specjaliści zarówno w Maladze, jak i Dubaju doceniają wysoką jakość życia.

W pierwszej dziesiątce znalazły się dalej: Sydney, Singapur, Ho Chi Minh, Praga, Meksyk (miasto), Bazylea i Madryt. W odpowiedziach respondentów widać pewne właściwości. Przykładowo ekspaci, którzy zdecydowali się na wyjazd do Europy, najwyżej oceniają dostęp do opieki zdrowotnej. Emigranci z Dubaju, Sydney i Singapuru, mimo wysokiej pozycji w rankingu, nie są zadowoleni z kosztów życia. W tym aspekcie zadowolenie wykazało średnio około 30 proc. respondentów z tych miast.

Malezja religia

Malezja i Kuala Lumpur to popularny kierunek nie tylko wśród biznesmenów, ale również turystów, zwłaszcza z Europy Zachodniej i Ameryki Północnej. Co warto wiedzieć przed przyjazdem na miejsce? Podróżni często zastanawiają się, jaka religia dominuje w Malezji. Zdecydowaną większość stanowią muzułmanie – według World Christian Database 56,2 proc. Na drugim miejscu (18,9 proc.) znaleźli się wyznawcy innych religii, w tym między innymi taoizmu i konfucjanizmu. 9,2 proc. Malezyjczyków to chrześcijanie (mniej więcej po połowie katolicy i protestanci).