17 listopada szwajcarska firma IQAir, która monitoruje jakość powietrza w skali globalnej odnotowała, że o godzinie 11:45 czasu lokalnego zanieczyszczenie powietrza wskazywało 373 jednostek. Przyjmuje się, że wszystko powyżej 300 jest zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia. Mieszkańcy są zdesperowani. Domagają się od rządu, aby w końcu zadbał o ich bezpieczeństwo. Wielu z nich mówi, że nie stać ich nawet na opiekę lekarską. Niektórzy zaczęli na własną rękę walczyć ze smogiem, budując własne oczyszczalnie powietrza i wnosili pozwy przeciwko władzom Lahauru. Te z kolei odpowiedzialność zrzucają na sąsiadujące z Pakistanem Indie, które według pakistańskiego rządu są głównym producentem zanieczyszczenia powietrza.

Niechlubny lider

Francuska agencja AFP poinformowała, że powodem ekstremalnie dużego zanieczyszczenia powietrza jest powszechnie stosowany olej napędowy bardzo słabej jakości, dymu z sezonowego wypalania pól. Dodatkowo nie pomaga niska temperatura i bezwietrzna pogoda, przez którą cyrkulacja powietrza jest dużo słabsza, a smog utrzymuje się dłużej. Eksperci alarmują, że jednym z przyczyn, dlaczego w Pakistanie walka ze smogiem jest nieskuteczna, jest brak badań na temat zanieczyszczeń. Naukowcy, ekolodzy i eksperci zajmujący się środowiskiem przyznają, że trudno o skuteczną strategie, jeśli brakuje danych.

Smog a zdrowie

Żeby zobaczyć jak poważnym problemem jest smog wystarczy spojrzeć jak wygląda sytuacja w pakistańskich, czy indyjskich szpitalach. W ciągu ostatnich dni trafiła tam niezliczona liczba dzieci z problemami z oddychaniem. Rodzice są załamani. Każdego dnia boją się wychodzić wraz dziećmi z domu. Według badań smog jest przyczyną chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, nerwowego i rozrodczego. Zaliczyć do nich można między innymi: choroby serca, astma, infekcje dróg oddechowych. Dodatkowo, osoby, które mają częsty kontakt ze smogiem, są bardziej narażone na zawały, nadciśnienie tętnicze i choroby nowotworowe. Zanieczyszczone powietrze jest ogromnym zagrożeniem również dla kobiet w ciąży. Długotrwały smog może być przyczyną przedwczesnych porodów lub nawet poronienia. 

Co dalej?

Lahaur położone jest na wschodzie Pakistanu, przy granicy z Indiami. Jest stolicą prowincji Pendżab. Miasto jest ośrodkiem przemysłu włókienniczo-odzieżowego oraz wszelkiego rzemiosła. Tamtejszy Fort i ogrody Szalimar zostały wpisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W ogrodach znajduje się ponad 400 fontann, pawilony, 12 bram wejściowych, alejki i trawniki. Organizowane są w nim wystawy artystów, przyjęcia dla dyplomatów i koncerty. Teraz jednak to wszystko jest w cieniu problemów z powietrzem. Naukowcy już od wielu lat alarmowali pogarszającą się jego jakość. W 2015 roku opublikowano raport, w którym sugerowano, że rozwój przemysłu i coraz większa liczba pojazdów na drogach, przyczynia się do zwiększania zanieczyszczeń. Co więcej, już wtedy informowano o tym, że problem nie dotyczy tylko sezonu zimowego, a szarą „mgłę” widać było nawet w lato. Muhammad Bashir Khan, poseł partii rządzącej, powiedział mediom, że mają w planach posadzenie większej liczby drzew w miastach i regulację norm dotyczących emisji spalin w pojazdach osobowych. Na razie to tylko zapowiedzi. Zobaczymy co będzie dalej.