Oprócz owadów, niektóre gatunki pająków zjadają od czasu do czasu ryby, żaby czy nawet nietoperze. Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu w Bazylei (Szwajcaria), Brandeis University (USA) oraz Cardiff University (Wielka Brytania) wykazały, że nie gardzą także roślinami.
 

Dokonując systematycznego przeglądu literatury, autorzy zebrali wiele udokumentowanych przypadków takiego zachowania w dziesięciu różnych rodzinach pająków, na wszystkich (poza Antarktydą) kontynentach, jednak głównie w cieplejszych strefach. Stawonogi żerowały na drzewach, krzewach, chwastach, trawach, paprociach i storczykach, spożywając nektar, sok roślinny, spadź, tkankę liści, pyłek czy nasiona. Większość doniesień dotyczyła nektaru, który rośliny z cieplejszych rejonów wytwarzają w większych ilościach niż rosnące w chłodniejszym klimacie.
 

Szczególnie wiele doniesień o roślinnej diecie (około 60 proc.) dotyczy rodziny skakunowatych (Salticidae) – pająków o charakterystycznych dużych oczach, które zamiast tkać sieci dopadają ofiary skacząc. To, że spędzają życie na roślinach i są bardzo ruchliwe ułatwia im żerowanie.
 

Korzystanie z pokarmu roślinnego poszerza możliwości pająków – mogą przetrwać okresy, w których brakuje ich zasadniczego pożywienia, a także wzbogacić dietę – twierdzą autorzy badań.
 

Źródło: PAP
 

Trwa głosowanie w plebiscycie nagród Travelery 2016! Zobacz filmy, poznaj podróżników, wybierz najciekawszą podróż i zagłosuj!