W ostatnich latach naukowcy wykonują spektakularne rekonstrukcje wyglądu ludzi sprzed setek, a nawet tysięcy lat. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanych technik graficznych w połączeniu z analizami genetycznymi.

Kim był cesarz Wu?

Teraz naukowcy z Państwa Środka wzięli na warsztat rekonstrukcję wyglądu cesarza chińskiego Wu, który żył w VI wieku n.e. Opublikowali ją na łamach czasopisma „Current Biology”.

Cesarz Wu był władcą północnej dynastii Zhou w starożytnych Chinach. Za swojego panowania w latach 560-578 n.e. zbudował silną armię, a po pokonaniu północnej dynastii Qi zjednoczył północną część starożytnych Chin. Cesarz był etnicznie Xianbei, członkiem starożytnej grupy koczowników, która żyła na terenach dzisiejszej Mongolii oraz północnych i północno-wschodnich Chin.

Portret cesarza Wu sprzed 1400 lat wygląda podobnie do rekonstrukcji naukowców / Rys. Yan Liben/domena publiczna

– Niektórzy uczeni twierdzili, że Xianbei cechował „egzotyczny” wygląd. Mieli mieć gęste brody, wysokie grzbiety nosa i jasne włosy. Nasza analiza pokazuje, że cesarz Wu miał typowe cechy twarzy dla mieszkańców Azji Wschodniej lub Północno-Wschodniej – mówi Shaoqing Wen, jeden z autorów artykułu z Uniwersytetu Fudan w Szanghaju

Badania DNA zdradzają, jak wyglądał chiński cesarz Wu

Do odkrycia grobowca cesarza Wu doszło w 1996 roku w północno-zachodnich Chinach. Szczęśliwie czaszka zachowała się niemal w całości. To umożliwiło pobranie próbek do analiz genetycznych. Uzyskane dane zawierały informacje o kolorze skóry i włosów cesarza Wu. A dzięki temu, że zachowała się czaszka, zespół naukowców zrekonstruował twarz władcy w trójwymiarze. 

Zdaniem badaczy cesarz Wu miał brązowe oczy, czarne włosy i ciemny lub pośredni kolor skóry, a jego rysy twarzy były podobne do rysów współczesnych północnych i wschodnich Azjatów. Współautor artykułu z Uniwersytetu Fudan, Pianpian Wei podkreśla, że praca jego zespołu „ożywiła” tę historyczną postać. – Wcześniej ludzie musieli polegać na zapisach historycznych lub malowidłach ściennych, aby wyobrazić sobie, jak wyglądali starożytni ludzie – przekonuje Wei.

Zdrowie cesarza Wu

Analizy genetycznie dały wgląd również w stan zdrowia władcy. Okazało się, że zmarł dość młodo, bo w wieku zaledwie 36 lat. Analizując DNA cesarza Wu, naukowcy odkryli, że cesarz był narażony na zwiększone ryzyko udaru mózgu, co mogło przyczynić się do jego śmierci

Ustalenie to jest zgodne z historycznymi zapisami. Czytamy w nich, że władca miał problemy z mówieniem, opadały mu powieki i miał trudności z chodzeniem. Wszystkie te objawy mogą wskazywać na udar. Do tej pory uważano, że Wu zmarł z powodu choroby lub że został otruty przez swoich rywali. Co ciekawe, również syn cesarza Wu zmarł w młodym wieku, ale nie znamy przyczyny zgonu.

Lud Xianbei w dziejach Chin

Z analiz genetycznych wynika, że lud Xianbei mieszał się z etnicznymi Chińczykami Han, którzy obecnie stanowią ponad 90 populacji Państwa Środka. Działo się to w czasie ich migracji do północnych Chin.

– Jest to ważna informacja dla zrozumienia, w jaki sposób starożytne ludy rozprzestrzeniały się w Eurazji i jak integrowały się z miejscową ludnością – zauważa Shaoqing Wen.

To nieostatnie słowo tego zespołu badaczy. Teraz planują zbadać DNA ze szczątków ludzi, którzy mieszkali w starożytnym mieście Chang'an w północno-zachodnich Chinach.

Chang'an było stolicą wielu chińskich imperiów przez tysiące lat i wschodnim krańcem Jedwabnego Szlaku, który był ważnym elementem euroazjatyckiej sieci handlowej od II wieku p.n.e. do XV wieku. Naukowcy mają nadzieję, że analiza DNA ujawni więcej informacji o tym, jak ludzie migrowali w starożytnych Chinach.

Źródło: Current Biology.