W jaki sposób nazistowskim wojskom udało się w spektakularny sposób zdobyć najsilniejszy w tamtym okresie belgijski fort Eben Emael? Czy żołnierze niemieccy zażywali środki odurzające, by wzmocnić organizmy? Dlaczego Heinrich Himmler w obliczu klęski Niemiec w 1945 roku chciał wysadzić należący do niego kilkusetletni zamek? 
 

Siedemdziesiąt lat po drugiej wojnie światowej… Osób, które pamiętają te wydarzenia jest coraz mniej, natomiast ciemne zakątki internetu pełne są przedziwnych opowieści. Brytyjski historyk dr Sam Willis oraz koreańsko-amerykański badacz miejski Robert Joe, łączą siły, by wspólnie poznać prawdę kryjącą się za obrosłymi legendą wydarzeniami i reliktami tego największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Razem stanowią parę dosyć osobliwych naukowców, a wątki, którymi się zajmują są co najmniej… niecodzienne.
 

Badacze sprawdzą m.in. czy w dawnym zamku Himmlera faktycznie uprawiano okultystyczne rytuały, a także dlaczego wydał on rozkaz wysadzenia budowli, bojąc się, by nie wpadła w ręce wroga. Sprawdzą również, co stało za spektakularnymi sukcesami nazistowskich wojsk i w jaki sposób żołnierzom niemieckim udawało się nacierać na nieprzyjaciela z ponadludzką siłą. Willis i Joe podążą tropem zagadek, by pokazać, że w przypadku wojny, prawda może być bardziej zaskakująca niż fikcja.
 

„II wojna światowa: historie nieznane” - premiery w każdy piątek od 16 grudnia o godz. 22:00 na antenie National Geographic. 
 

OPISY GRUDNIOWYCH ODCINKÓW
 

1. „Nawiedzony zamek Himmlera”. Premiera w piątek 16 grudnia o godz. 22:00.Znajdujący się niedaleko Paderborn zamek Wawelsburg, należący niegdyś do Heinricha Himmlera, jednego z głównych przywódców nazistowskich Niemiec, przez lata obrósł w legendy o mających się tu odbywać w czasie II wojny obrzędach okultystycznych. Dodatkowo podsycały je informacje o tym, że Himmler, w obliczu zbliżającej się klęski w 1945 roku, wydał rozkaz wysadzenia zamku, nie podając przyczyny swojej decyzji. Budowli nie udało się jednak zniszczyć z powodu niewystarczającej ilości środków wybuchowych. Jakimi przesłankami kierował się Himmler i co chciał ukryć? Robert Joe i dr Sam Willis podążą tropem tych przedziwnych sekretów, by dotrzeć do skrywającej się w murach zabytkowego zamku prawdy. 
 

2. „Armia na dopalaczach”. Premiera w piątek 23 grudnia o godz. 22:00.W pierwszych miesiącach II wojny światowej armia Hitlera nacierała z zaskakującą skutecznością i w niesamowitym tempie, wręcz niemożliwym fizycznie do zniesienia dla przeciętnego żołnierza. W jaki sposób hitlerowcom udało się zdobyć w spektakularny sposób największy i na pierwszy rzut oka nie do zdobycia belgijski fort Eben Emael? Okazało się, że za sukcesami niemieckich wojsk nie stoją jedynie taktyka i siła, ale również pewna tajemnicza broń - cudowna pigułka - pervitin. Czy faktycznie niemieccy żołnierze zażywali środki odurzające, które dawały im ponadludzką wytrzymałość? Robert Joe i dr Sam Willis przyjrzą się historycznym faktom, odkrywając prawdę stojącą za spektakularnymi zwycięstwami nazistów. 
 

3. „Ukryte dzieła sztuki”. Premiera w piątek 30 grudnia o godz. 22:00.W lipcu 1944 roku brytyjski żołnierz walczący z siłami wroga dokonał jednego z najdziwniejszych odkryć w historii II wojny światowej. We włoskim zamku Castello di Montegufoni natknął się na niemal trzysta bezcennych dzieł sztuki. Dziś za niektóre z nich trzeba byłoby zapłacić nawet ponad miliard dolarów. Kto je tam ukrył i dlaczego? I w jaki sposób przetrwały? Odpowiedzi na te pytania poszukiwać będą brytyjski historyk dr Sam Willis oraz koreańsko-amerykański badacz miejski Robert Joe.