Realizacja nowego projektu historyczno-archeologicznego rozpocznie się w pierwszej połowie 2017 roku koło wioski Erlitou w prefekturze miejskiej Luoyang, w prowincji Henan w środkowo-wschodniej części Chin, gdzie znajdują się ruiny starożytnego miasta.
 

Według naukowców na odkrytym w 1959 roku i badanym od tego czasu stanowisku archeologicznym znajdują się pozostałości stolicy państwa w czasach Dynastii Xia.
 

Dynastia Xia to najstarsza dynastia wyróżniana w chińskiej tradycji historycznej, a czasy jej istnienia - według ustaleń współczesnych historyków chińskich - to okres ok. 2070-1600 r. p.n.e.
 

Jak poinformował Yu Jie, dyrektor Urzędu Dziedzictwa Kulturalnego Luoyang, władze prowincji Henan zatwierdziły plany budowy parku i muzeum na starożytnym stanowisku archeologicznym, którego powierzchnia wynosi ponad 4 hektary.
 

Powierzchnia muzeum obejmie 3 hektary powierzchni stanowiska, a w muzeum będzie umieszczonych 40 tysięcy przedmiotów, w tym artefakty i starożytne teksty odnoszące się do wczesnych chińskich dynastii – Xia oraz Shang (1600-1046 r. p.n.e.).
 

Zgodnie z przyjętym planem, wokół muzeum powstanie park archeologiczny o powierzchni 41 hektarów, na terenie którego staną rekonstrukcje starożytnych budowli oraz warsztatów rzemieślniczych, wzorowanych na starożytnych znaleziskach na stanowisku, w których tysiące lat temu wytwarzano przedmioty z brązu oraz ozdoby z turkusów.
 

Źródło: PAP