Ten wąski obszar, od Vevey do Montreux, od lat sprzyjał szlakom komunikacyjnym i osadnictwu, czego najpiękniejszym dowodem może być średniowieczny Zamek Chillon, znany między innymi z poematu Byrona „Więzień Czylionu”. (Wstęp - 13,5 CHF, a dla użytkowników biletu Swiss Travel Pass – bezpłatny). Stąd przez Territet, Montreux, Clarens i Vevey ciągnie się wystawiona do słońca riwiera, pełna ukwieconych promenad, eleganckich hoteli z tropikalnymi ogrodami, willi i skwerów. Stolicą jest oczywiście znane z życiorysu Freddiego Mercury’ego Montreux. Na uwagę zasługuje również bardzo eleganckie i ładne Vevey, znane między innymi z powodu historycznych związków z Charliem Chaplinem, Ignacym Paderewskim czy Henrykiem Sienkiewiczem.

Zwiedzając Riwierę warto skorzystać z białej floty na Jeziorze Genewskim. Zabytkowe parowce pływają kilka razy dziennie pomiędzy tutejszymi przystaniami. Oczywiście wstęp na ich pokład jest bezpłatny dla posiadaczy Swiss Travel Pass.

Dodatkowa atrakcja Riwiery to północne stoki nad Jeziorem Genewskim, usiane tysiącami hektarów winnic, gdzie pozyskuje się doskonałe, białe wino. Kaskadowe zielone morze wystawione jest pod kątem 45 stopni na działanie promieni słonecznych, odbijających się od tafli jeziora. Pośród winnic poprowadzone są szlaki wędrowne – z których większość rozpoczyna się w Vevey, dwie linie kolejowe i tak zwane „vinoramy”, czyli punkty wypoczynkowo-widokowe zlokalizowane pośród winnic. Jednak wybitną, wartą polecenia atrakcją są średniowieczne miniaturowe wioski, takie jak Rivaz czy St. Saphorine, w których życie płynie sennie i leniwie. Tu też można skorzystać z małych plaż nad krystalicznie czystym Jeziorem Genewskim, zwanym też Lemańskim. Cały krajobraz kulturowy Lavaux wpisany został na listę dziedzictwa UNESCO.

Anna i Marcin Nowakowie, autorzy poczytnego i nagradzanego bloga gdziewyjechac.pl oraz kanału podróżniczego „Wędrowne Motyle”. Odwiedzili ponad 50 krajów na świecie, a specjalizują się w podróżach tematycznych. Napisali dwie książki „Podróżuj Lepiej” i „Podróżuj Bliżej”. Miłośnicy Alp i śródziemnomorza.