Charakterystyczny piramidalny kształt zna zapewne każdy, a jego niepodważalny urok sprawia, że jest najczęściej fotografowanym szczytem na świecie. Matterhorn jest ikoną, symbolem – marzą o nim wspinacze, którzy pragną go zdobyć, ale również turyści, którzy po prostu chcą na niego spojrzeć! Matterhorn sprawia, że Zermatt jest jednym z najczęściej i najchętniej odwiedzanym miejscem w Szwajcarii.

Zermatt to miejscowość całkowicie wolna od ruchu samochodowego, jest wspaniałym przykładem miasteczka, do którego można podróżować odpowiedzialnie, a jednocześnie bez jakichkolwiek ograniczeń. Jest to możliwe to za sprawą doskonale zorganizowanego transportu publicznego, umożliwiającego dostanie się pociągiem z każdego miejsca Szwajcarii do samego Zermatt. Po miasteczku można przemieszczać się pojazdami elektrycznymi, a świetnie zorganizowana infrastruktura narciarska i dostęp do kolejek górskich oraz niesamowite tunele sprawiają, że odkrywanie piękna tego regionu staje się proste i przyjemne. Ponadto piesze wędrówki, jazda na rowerze, wspinacza czy wreszcie wysokoalpejskie eskapady to tylko niektóre pomysły i inspiracje, by wyjątkowo, aktywnie, blisko natury oraz w stylu eko spędzać czas.

Zermatt to nie tylko Matterhorn, ale są tutaj również inne wspaniałe miejsca do aktywnego spędzania czasu. Chociażby niesamowita kolej zębata, która kursuje między Zermatt a Gornergrat, na wysokość aż 3089 m n.p.m. Nie mniej atrakcji dostarcza Klein Matterhorn, zwany również Matterhorn Glacier Paradise, który można zdobyć po prostu kolejką wjeżdżając na wysokości “jedyne” 3883 m n.p.m. Mówiąc o Zermatt i o całej Szwajcarii nie sposób nie wspomnieć o ciekawej historii, wyśmienitej tradycyjnej kuchni, lokalnych przysmakach, atmosferze i wreszcie – serdecznych i przyjaznych ludziach.

Fotografie, które prezentuję to tylko namiastka tego, co można zobaczyć, doświadczyć, przeżyć w rejonie Zermatt, kantonie Wallis oraz całej Szwajcarii. Tak właśnie podróżuje się po Szwajcarii, bez ograniczeń, lokalnymi środkami transportu, z poszanowaniem przyrody w stylu eko, na łonie natury, z większą świadomością i przyjemnością - po prostu Swisstainable!


Michał Ostrowski - Urodził się, mieszka i pracuje w Wałbrzychu, mieście w sercu Sudetów, które jest mu bardzo bliskie. Swoje zamiłowanie do górskich wędrówek łączy z pasją fotografowania krajobrazu, uwielbia góry ich piękno, przestrzeń oraz wolność, która nierozerwalnie się z nimi łączy. Od kilku lat pasjonuje się również fotografią otworkową oraz zgłębia tajniki dawnych technik fotograficznych. Fotografując stara się wyrazić siebie, swoje uczucia, zainteresowania. Dąży do wydobywania ze świata nie tylko pięknych obrazów, ale również takich, które mogą być interesujące, ciekawe, zagadkowe…