Za nami Boże Narodzenie, jedne z najpiękniejszych świąt w roku. Nie bez powodu, śpiewamy, że te dni są „takie ciepłe, choć grudniowe”. Wigilia oraz dwa świąteczne dni słusznie kojarzą nam się ze spotkaniami w rodzinnym gronie, oraz jedzeniem ciast, pierogów i innych przysmaków. Każda rodzina ma własne bożonarodzeniowe tradycje, jednak część z nich jest kultywowana chyba w każdym polskim domu.

Najpiękniejsze polskie tradycje świąteczne

Nieodłącznym elementem grudniowych świąt jest oczywiście choinka. Sztuczna, żywa, w doniczce czy w stojaku... – najważniejsze, żeby była pięknie przystrojona. Wspólne, rodzinne ubieranie świątecznego drzewka to piękny zwyczaj. Coraz częściej  wybieramy nie tylko ozdoby kupione w sklepach, ale również własnoręcznie przygotowane łańcuchy z papieru oraz fantazyjnie zdobione pierniczki. Skoro mowa o choince, to nie możemy nie wspomnieć o prezentach. Wręczanie upominków to ulubiony moment Bożego Narodzenia nie tylko najmłodszych.

W pędzie codziennego życia często nie mamy tyle czasu, ile byśmy chcieli dla swoich najbliższych. Dlatego właśnie warto wykorzystać świąteczny czas i zadbać o to, żeby mieć co wspominać przez cały rok. Pięknym zwyczajem jest na przykład wspólne kolędowanie. Wśród ulubionych świątecznych rozrywek Polaków, oprócz jedzenia, dominują także rodzinne seanse filmowe i wspólne oglądanie albumów ze zdjęciami. To dzięki fotografiom magia Bożego Narodzenia jest żywa przez 12 miesięcy w roku. Obecnie praktycznie każdy z nas posiada aparat fotograficzny, chociażby w telefonie. Wystarczy parę minut, żeby uwiecznić wyjątkowe chwile. Pierwsze święta najmłodszego członka rodziny, wspólne wypieki, spotkanie z dawno niewidzianymi krewnymi – wszystkie te piękne momenty są warte sfotografowania.

Noworoczne wyzwanie – jeszcze więcej zdjęć!

Boże Narodzenie to też okazja do tego, żeby pobawić się fotografią. Lubimy spontaniczne zdjęcia, ale wykreowane kadry również są wspaniałą pamiątką na kolejne lata. Ubierając choinkę, mieliśmy prawdziwe pole do popisu. Kolorowe łańcuchy mogły udawać szalik lub apaszkę. W mediach społecznościowych nie brakuje też kadrów, na których mniejsze bombki zastępują na przykład kolczyki u pań lub zdobią brody panów. Im kreatywniej, tym zabawniej.

Zaraz po świętach żegnaliśmy stary rok, bawiąc się na sylwestrowych zabawach. W ten szczególny dzień organizowane są nie tylko domówki i bale, ale też bardziej alternatywne wydarzenia, na przykład maratony filmowe w kinach lub tematyczne warsztaty. Masz jakieś postanowienia noworoczne? Robisz listę noworocznych postanowień i wyzwań? Może jednym z nich będzie poświęcenie czasu na fotografię i robienie jeszcze więcej zdjęć w 2022 roku? Utrwal te 12 nadchodzących miesięcy w kadrze. Wtedy zawsze będziesz mógł wrócić do przyjemnych chwil, rodzinnych spotkań, dużych i małych podróży.

Co zrobić, żeby nasze fotograficzne postanowienie nie poszło w zapomnienie jak inne? Te 3 porady na pewno Ci pomogą.

 1. Zawsze miej przy sobie aparat. Obecnie profesjonalne sprzęty wcale nie muszą zajmować dużo miejsca. Dobrej jakości zdjęcia można robić na przykład smartfonem. Pamiętaj o tym, żeby mieć go pod ręką. Wtedy w każdej chwili będziesz mógł ustrzelić wymarzony kadr. Ważne: przed wyjściem z domu upewnij się, że aparat lub telefon ma naładowane baterie.
 2. Rób zdjęcia dla siebie. W dobie mediów społecznościowych często zależy nam na tym, żeby zdjęcia, jakie publikujemy, były idealne. Cóż, nie wszystkie kadry muszą od razu trafiać do internetu. Spróbuj zmienić swoje nastawienie i zacznij robić zdjęcia z myślą o sobie, nie o innych. Dzięki temu nie tylko zaczniesz robić więcej fotografii, ale też nabierzesz nowej perspektywy.
 3. Znajdź znajomych fotografów. W grupie zawsze jest raźniej. Z pewnością wśród twoich znajomych są osoby, które również lubią robić zdjęcia. Zaproponuj im plener lub po prostu spacer po mieście. Być może bardziej doświadczony kolega lub koleżanka podzieli się z tobą swoją wiedzą? Razem będziecie się motywowali do rozwijania fotograficznej pasji. Po wspólnym robieniu zdjęć możecie porównać swoje prace i wymienić się wrażeniami. Odrobina konkurencji jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

CEWE FOTOKSIĄŻKA na święta i nie tylko

Podejmujesz wyzwanie fotograficzne na 2022 rok? Naprawdę warto -  może pozwoli Ci to zauważyć, jak wiele pięknych chwil ma miejsce w Twoim życiu? Zadbaj również o to, by utrwalić wspomnienia z poprzedniego roku lub kilku lat. Stwórz wyjątkowo elegancką i praktyczną przestrzeń i trzymaj zdjęcia w jednym miejscu. Idealnym sposobem na opowiedzenie własnej fotohistorii jest zaprojektowanie CEWE FOTOKSIĄŻKI, która jak dotąd została wydana w liczbie 75 mln egzemplarzy. To właśnie w niej umieścisz świąteczno-noworoczną relację, kronikę zabawnych momentów z ostatnich miesięcy czy po prostu ulubione zdjęcia z wakacji. Wybór fotografii to dopiero początek zabawy. Następnie możesz je kreatywnie poukładać, a także ozdobić clipartami, ramkami i zróżnicowanymi czcionkami. Zadowalający efekt gwarantowany.

Stworzenie CEWE FOTOKSIĄŻKI jest proste, a dzięki niej będziesz mógł przez cały rok wspominać piękne chwile ze świąt i nie tylko. To też świetny pomysł na prezent dla najbliższych. Dodatkowe informacje, wskazówki i inspiracje można znaleźć na stronie internetowej CEWE.

Wyniki konkursu

Konkurs pod hasłem #magiaoczekiwanianaświęta polegał na uwiecznieniu na zdjęciach magii oczekiwania na ten wyjątkowy czas w roku. Zgłoszenia przyjmowane były między 1 a 23 grudnia 2021, a w puli nagród znajdowały się 24 vouchery na CEWE FOTOKSIĄŻKI, symbolizujące 24 dni oczekiwania na Boże Narodzenie.  

Voucher 50 zl brutto na CEWE FOTOKSIĄŻKĘ otrzymują: 

 • Justyna z woj. kujawsko-pomorskiego
 • Anna z woj. łódzkiego
 • Patrycja z woj. mazowieckiego
 • Agnieszka z woj. pomorskiego
 • Agnieszka z woj. pomorskiego
 • Ewa z woj. mazowieckiego
 • Natalia z woj. mazowieckiego
 • Marta z woj. mazowieckiego
 • Anna z woj. lubelskiego
 • Zofia z woj. mazowieckiego
 • Katarzyna z woj. mazowieckiego
 • Dorota z woj. świętokrzyskiego
 • Sylwia z woj. śląskiego
 • Angelika z woj. podlaskiego
 • Anna z woj. dolnośląskiego
 • Małgorzata z woj. śląskiego
 • Aleksandra z woj. łódzkiego

Voucher 100 zł brutto na CEWE FOTOKSIĄŻKĘ otrzymują: 

 • Marzena z woj. kujawsko-pomorskiego
 • Jacek z woj. kujawsko-pomorskiego
 • Marta z woj. warmińsko-mazurskiego 
 • Sonia z woj. pomorskiego
 • Marcin z woj. podlaskiego
 • Wojciech z woj. opolskiego

Voucher 300 zł brutto na CEWE FOTOKSIĄŻKĘ otrzymuje: 

 • Krzysztof z woj. łódzkiego