Pomysł na konkurs zrodził się w 2011 r. w 400 rocznicę urodzin najsłynniejszego gdańskiego astronoma – Jana Heweliusza. Od 2014 r. AstroCamera ma zasięg międzynarodowy. W tym roku z okazji jubileuszowej edycji konkursu na miłośników astronomii czeka wiele atrakcji.

– W dniu inauguracji edycji 2022 uruchamiamy nową stronę internetową, na której znajdą się między innymi wszystkie dotychczas nagrodzone zdjęcia. Ukaże się na niej również elektroniczny „Poradnik astrofotografii”, dzięki któremu chcemy popularyzować astronomię i astrofotografię, a jednocześnie zachęcić kolejnych fotografów do zgłaszania swoich prac w naszym konkursie. Planujemy również spotkania z ciekawymi ludźmi promujące astronomię, wydanie albumu oraz wystawę z wybranymi pracami konkursowymi – zapowiada Paweł Golak, dyrektor Hevelianum.

Konkurs AstroCamera 2022

Laureaci zostaną wybrani przez jury złożone z uznanych badaczy i popularyzatorów astronomii, astrofizyki i fotografii. Wykonanie zwycięskiego nierzadko wymaga poświęcania.

Niektórzy uczą się wspinaczki, aby dotrzeć do miejsca, skąd nacisną spust migawki. Inni podróżują na drugi kraniec świata, by doścignąć wyjątkowe zjawisko, na które ludzkość czekała wiele lat. A czasem naświetlają niewielki fragment nieba przez setki godzin, wykonując setki ekspozycji ekstremalnie małego fragmentu nieba, gdzieś z miejsca oddalonego od skażonej światłem cywilizacji – opowiada Magdalena Więcek-Olszewska, przewodnicząca jury, astronom, specjalista ds. edukacji astronomicznej w Hevelianum, która sama pasjonuje się fotografią.

Każda kolejna edycja pokazuje, że zainteresowanie astrofotografią rośnie. W ubiegłorocznej edycji wzięła udział rekordowa liczba uczestników – 178. Swoje prace nadesłali amatorzy nie tylko z Polski, ale też z USA, Chile czy Nowej Zelandii. Łącznie jury otrzymało 434 zdjęć – to również rekord.

Zadanie konkursowe

Prace fotograficzne będą przyjmowane w trzech kategoriach:

KATEGORIA I. Obiekty głębokiego nieba (kategoria najbardziej wymagająca) – należą do nich m.in. galaktyki, mgławice czy gromady gwiazd.

KATEGORIA II. Obiekty Układu Słonecznego, takie jak: Słońce, Księżyc, planety, komety i wszystkie zjawiska im towarzyszące

KATEGORIA III. Astrokrajobraz – dotyczy wszystkich obiektów i zjawisk na niebie eksponowanych z ziemskim krajobrazem.

Na uczestników czekają nagrody finansowe.

Zdjęcia można nadsyłać do 27 kwietnia 2022 r. do godz. 15:00 CEST. Wyniki zostaną ogłoszone 5 czerwca 2022 r. Więcej szczegółów na stronie: www.astrocamera.pl

Hevelianum