Przed samotnym podróżowaniem często powstrzymuje nas strach. Myślimy: jeśli błądzić, to z kimś. Jeśli bawić się-  z kimś. W towarzystwie raźniej i bezpieczniej. Chociaż Polacy wciąż najchętniej podróżują parami, przybywa osób, które decydują się wyjeżdżać w pojedynkę. Tak wynika z analiz travelplanet.pl opublikowanych w najnowszym Raporcie Podróżnika 2015, dotyczących wyjazdów turystycznych w poprzednim roku. Samotni stanowią obecnie niecałe 10% wszystkich turystów i jest to o 2% więcej niż w roku ubiegłym. W tej grupie dominują kobiety, które stanowią niewiele ponad połowę podróżników-samotników. Czym różnią się od pozostałych turystów?

Ulubione kierunki
Jeśli chodzi o kierunki podróży, single najchętniej odwiedzają Egipt, Grecję i Turcję. Popularnością cieszą się też Tunezja czy Bułgaria. Na wybór tych kierunków, mają wpływ ceny wycieczek, gdyż dopłata do pokoju podczas pobytu jednej osoby możne osiągnąć nawet 1/3 ogólnych kosztów wyjazdu – tłumaczy Radosław Damasiewicz z travelplanet.pl. Dosyć wysoko w hierarchii wakacyjnych kierunków lokuje się także egzotyka. Samotni mężczyźni wyjeżdżają najchętniej na Malediwy, do USA i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dla podróżujących samotnie kobiet najatrakcyjniejsze kierunki to natomiast Chiny, Izrael i Kenia. Samotne turystki lubią także wypoczywać w Polsce. Urlop w górach, nad morzem czy jeziorami wybierają nawet dwa razy częściej niż ogół turystów korzystających z ofert biur podróży.
Aktywny wypoczynek zamiast luksusu
Zaskakujący może być fakt, że podróżujący samotnie częściej wybierają niższe kategorie hoteli, są też skłonni zrezygnować z hotelowych posiłków, na rzecz lokalnych specjałów i jedzenia w miejskich lokalach. Znacznie częściej wybierają aktywny wypoczynek i uprawianie sportów. Częściej niż leżenie na plaży preferują wycieczki objazdowe połączone ze zwiedzaniem.
Dlaczego podróżujemy w pojedynkę?
Według dr Mai Jedlińskiej z Katedry Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, wzrost wyjazdów singli, w tym kobiet, to przekraczanie pewnych barier socjologicznych. U niewielu osób zdziwienie budzi już widok turysty samotnie przemierzającego odległe zakątki. Co więcej, statystyki pokazują, że kobiety znacznie częściej podejmują decyzję, co do miejsca i formy spędzania wakacji. Kobiety są coraz bardziej niezależne i odważne, a samodzielną wyprawę traktują często jako wyzwanie. Ważnym czynnikiem jest także popularny, również w Polsce, trend nazywany ,,work–life balance”, którego ideą jest odnalezienie równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. W związku z tym, coraz więcej osób czuje potrzebę pełnego odpoczynku, spełniania marzeń, w tym również tych podróżniczych. Polacy przestają bać się samotnych wypraw, są otwarci na nowe wyzwania oraz lepiej znają języki. Biura podróży z kolei oferują kompleksowe wycieczki z wieloma możliwościami – od leniwego wypoczynku, przez wyjazdy dla bardziej aktywnych, po zwiedzanie najdalszych zakątków świata. Coraz częściej decydujemy się podróżować na własną rękę. Nic, tylko wyjeżdżać!