Roztocze, czyli prawdziwy raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. To nie tylko kilometry szlaków pieszych i rowerowych, ale także unikatowe krajobrazy dziewiczej, roztoczańskiej przyrody. Nic więc dziwnego, że łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem kraina od lat cieszy się dużą popularnością wśród turystów i jest obowiązkowym punktem wyprawy po wschodniej Polsce. 

Atrakcje Roztocza

Roztocze to region wręcz stworzony do aktywnego wypoczynku. Większość atrakcji dopasowana jest do zróżnicowanych wymagań turystów. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy turystyki pieszej, jak i poszukiwacze mocnych wrażeń.

Region oferuje mnóstwo atrakcji przez okrągły rok. Miłośnikom dwóch kółek do gustu przypadnie szczególnie Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, który jest główną trasą rowerową regionu. Prowadzi przez najciekawsze miejsca Roztocza w Polsce i na Ukrainie. Podzielony jest na trzy główne odcinki: Kraśnik – Zwierzyniec, Zwierzyniec – Hrebenne, Hrebenne – Lwów i daje możliwość obejrzenia różnorodnej rzeźby terenu, ciekawej szaty roślinnej oraz występujących tu zabytków kultury. Polska Organizacja Turystyczna uznała go najlepszym produktem turystycznym 2004 roku.

Co warto zobaczyć na Roztoczu? 

Planując wyprawę na Roztocze, nie sposób pominąć Narola i Zwierzyńca. Korzystne położenie czyni bowiem z tych miejscowości idealne bazy wypadowe dla tych, którzy chcą odpocząć wśród roztoczańskiej zieleni. Walory turystyczne są tu wręcz idealne dla osób preferujących turystykę pieszą, rowerową czy konną. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – ścieżki poznawcze, piesze szlaki turystyczne i urozmaicone trasy rowerowe. Nie można również pominąć wielu tras idealnych do spływów kajakowych, przejażdżek bryczką czy kuligów.

Korzystny, prozdrowotny mikroklimat, nieskazitelnie czyste powietrze i walory przyrodnicze wynikające z położenia wśród kompleksów leśnych, zachęcają do uprawiania aktywnej turystyki w Zwierzyńcu. Odwiedzający mogą skorzystać z kąpieliska na stawach „Echo”, wypożyczalni sprzętu pływającego nad zalewem w Rudce, czy spływów kajakowych po Wieprzu.

Szlaki rowerowe na Roztoczu

Można także wypożyczyć rowery oraz pojeździć konno. Szczególnie polecana jest trasa rowerowa do Florianki – to łatwa droga, dogodna dla wypraw rodzinnych, przebiegająca przez tereny Roztoczańskiego Parku Narodowego. Przez gminę przebiegają również piękne i doskonale oznaczone szlaki piesze, w tym Szlak Krawędziowy Roztocza, Roztoczański Szlak Centralny, Szlak im. A. Wachniewskiej oraz Szlak Łącznikowy (wariant Szlaku Centralnego). Dodatkowo do wędrówek zachęca 9 ścieżek poznawczych.

Także Narol jest idealnym miejscem na wycieczki piesze i rowerowe. Urozmaicone i dosyć łagodne trasy nadają się dla turystów w każdym wieku. Na terenie gminy wytyczonych zostało 6 tras rowerowych o łącznej długości 120 km. Trasy poprowadzono drogami o niewielkim ruchu samochodowym, przebiegającym przez urokliwe okolice.

Warte uwagi są również ścieżki przyrodnicze, w tym m.in. ścieżka „Bukowy Las” usytuowana na terenie rezerwatu „Las Bukowy” pod Narolem, położonego w obrębie Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej oraz wytyczone w Południoworoztoczańskim Parku Krajobrazowym ścieżka „Kobyle Jezioro” prowadząca przez torfowiskowy rezerwat „Źródła Tanwi” oraz pieszo-rowerowa ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza „Źródła Tanwi”. Niewątpliwą atrakcją gminy są również organizowane na Tanwi spływy kajakowe.

Gdzie zatrzymać się na Roztoczu?

Roztocze dysponuje dobrze rozwiniętą bazą noclegową i gastronomiczną. Turyści mogą wybierać spośród ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów, zajazdów, pól biwakowych, campingów oraz kwater prywatnych.

W samym Zwierzyńcu do dyspozycji jest około 2500 miejsc noclegowych w różnych obiektach, zaś oferta noclegowa Narola i okolic to hotel, dwa schroniska turystyczne, ośrodki rekreacyjno-wypoczynkowe i gospodarstwa agroturystyczne.