Czy umiesz prawidłowo połykać pigułki? Wydaje się, że to banalne pytanie, na które niemal każdy udzieliłby twierdzącej odpowiedzi. Z lekami podawanymi w postaci tabletek mamy do czynienia od dzieciństwa. I chociaż nie wszyscy za nimi przepadają – zwłaszcza gdy tabletki są duże – najczęściej wolimy je od zastrzyków czy innych inwazyjnych form przyjmowania medykamentów.

Jak się jednak okazuje, możemy mieć wpływ na to, w jakim tempie nasz organizm będzie przyswajał leki podane w formie pigułek. Wszystko zależy od postawy, jaką przyjmujemy w trakcie ich połykania. Jeśli nie będzie prawidłowa, potrzeba będzie nawet godziny więcej na to, żeby leki zaczęły przedostawać się do krwioobiegu. Wykazały to badania naukowców z Uniwersytetu Johna Hopkinsa, których wyniki zostały opublikowane w najnowszym numerze czasopisma naukowego „Physics in Fluids”.

W jakiej pozycji połykać pigułki?

Jeśli łykamy witaminy, nie ma znaczenia, w jakim tempie nasz organizm je przyswoi. Jednak jeśli sięgamy po środek przeciwbólowy, chcielibyśmy, aby substancja czynna zaczęła działać jak najszybciej. To samo dotyczy np. leków stabilizujących ciśnienie krwi.

Tymczasem medykament w postaci pigułki ma do przebycia długą drogę, zanim może zacząć wywierać na nas dobroczynny wpływ. Wpierw trafia do żołądka, gdzie jest rozkładany, a następnie przez odźwiernik przedostaje się do dwunastnicy. Dopiero stamtąd może trafić do krwioobiegu.

Czy możemy wpłynąć na to, by stało się to jak najszybciej? Tak, twierdzą naukowcy. Zamiast siedzieć albo stać prosto, w trakcie połykania tabletek pochylmy się w prawo. Możemy też położyć się na prawym boku, podpowiadają.

Symulacja komputerowa żołądka

Rajat Mittal, jeden z autorów pracy, zajmuje się dynamiką płynów. To dział mechaniki badający ruch płynów pod wpływem różnych sił. W tym przypadku interesowało go poruszanie się treści żołądka. Mittal i jego koledzy stworzyli komputerowy model żołądka dorosłego człowieka, wykorzystując skany układu pokarmowego 34-letniego mężczyzny.

Model został nazwany StomachSim. Z jego pomocą naukowcy zaczęli liczyć, ile trwa, zanim połknięta pigułka przemieści się przez górne części układu pokarmowego, rozpuści się w żołądku i w końcu trafi do dwunastnicy.

Dwa razy szybciej i pięć razy szybciej

Symulacja wykazała, że gdy połykamy tabletkę przechyleni w prawo lub leżąc na prawym boku, trafia ona od razu do najgłębszej części żołądka. Jej przejście do dwunastnicy następuje dwa razy szybciej niż wówczas, gdybyśmy stali prosto. I aż pięć razy szybciej niż wtedy, gdybyśmy pochylali się w lewo.

– Dotychczas, połykając pigułki, nigdy nie myślałem o tym, czy robię to dobrze, czy źle – komentuje Mittal. – Jednak teraz zdecydowanie będę miał to na uwadze – dodaje naukowiec.

Ograniczenia badań

Dla osób starszych, siedzących lub leżących, przyjmowanie właściwej postawy w czasie połykania leków może być bardzo ważne – mówi Mittal. Wcześniejsze badania wykazały, że postawa ma ogólnie ogromne znacznie dla tego, jak szybko żołądek radzi sobie z trawieniem pokarmu.

Naukowcy przyznają, że ich badania mają pewne wady. Symulacja wykorzystuje uproszczony model żołądka. Nie uwzględnia np. rodzaju pokarmu, jego ilości i wielu innych czynników wpływających na skomplikowany proces trawienia.

– Jednak nawet pomimo tych ograniczeń wykazaliśmy, że komputerowe symulacje dynamiki płynów mogą dostarczyć unikatowego i wartościowego wglądu w skomplikowany fizjologiczny proces, jakim jest wchłanianie się leków – napisali autorzy w swojej pracy.

 
Źródło: Physics of Fluids.