Prawdą jest, że w dzisiejszych czasach ludzie żyją dosyć długo: średnia długość życia osoby urodzonej w 2015 roku wynosi 71,4 lat.  Nieźle w porównaniu z niektórymi dorosłymi samicami jętek, które żyją krócej niż pięć minut – tylko po to, by doszło do zapłodnienia i zdążyły złożyć jaja. Poszukaliśmy trochę i natrafiliśmy na zwierzęta, które na emeryturze spędzają naprawdę długie lata. 

Długowieczne zwierzęta morskie

W morzu żyje dużo długowiecznych osobników na miarę biblijnego Matuzalema. Na przykład gąbki. – Ludzie często zapominają, że gąbki to również zwierzęta – a niektóre z nich są naprawdę długowieczne – twierdzi w e-mailu Marah J. Hardt, autorka Sex in the Sea: Our Intimate Connection With Sex-Changing Fish, Romantic Lobsters, Kinky Squid, and Other Salty Erotica of the Deep.

Szacunki odnośnie długości życia gąbek trochę się różnią, ale często długość liczona jest w tysiącach lat. Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Aging Research Reviews  potwierdza, że pewna gąbka głębinowa z gatunku Monorhaphis chuni dożyła 11 tysięcy lat. 

Ming, małż gatunku cyprina islandzka, umarł w wieku 507 lat, kiedy badacze próbowali wydobyć go z islandzkich wód. Imię, jakie mu nadano, pochodzi natomiast od chińskiej dynastii Ming, za panowania której zwierzę się urodziło. Przeciętna cyprina islandzka żyje około 225 lat. Według książki Sexuality in Fishes, niektóre ryby głębinowe, jak gardłosz atlantycki, żyją aż 175 lat. 

Wśród ssaków to wale grenlandzkie liczą sobie najwięcej wiosen – ponad 200. – Ma to sens, ponieważ ssaki morskie zamieszkują zimne wody – twierdzi Don Moore, dyrektor ogrodu zoologicznego Oregon Zoo w Portland. – Zimne środowisko obniża temperaturę ciała, co z kolei oznacza wolny metabolizm – a tym samym mniejsze uszkodzenie tkanek – wyjaśnia Moore. 

Nawiasem mówiąc, jak podaje amerykańska agencja rządowa ds. oceanów i atmosfery National Ocean and Atmospheric Adiministration, wal grenlandzki ma również największy otwór gębowy ze wszystkich zwierząt. Bez komentarza. 

Długowieczne zwierzęta lądowe

Obecnie najdłużej żyjącym znanym zwierzęciem lądowym jest Jonathan, 190-letni żółw olbrzymi mieszkający na terenie rezydencji gubernatora Wyspy Świętej Heleny położonej w pobliżu Afryki Zachodniej. Sekretem jego długowieczności jest duża ilość snu. Śpi on około 16 godzin dziennie. Jego wiek oszacowano na podstawie wykonanej między 1882 a 1886 rokiem fotografii, która przedstawia dorosłego Jonathana na trawniku ogrodu rezydencji Plantation House.

John Klicka, kustosz zajmujący się ptakami w Burke Museum w Seattle, twierdzi, że najstarszym znanym dzikim ptakiem jest 70-letni albatros ciemnolicy zwany Wisdom – ptak, który podważył teorię naukowców, że ten gatunek może dożyć tylko do 40 lat. Mało tego, Wisdom nadal wysiaduje jaja i wychowuje zdrowe pisklęta. 

Klicka twierdzi, że duże ptaki jak albatrosy z reguły żyją dłużej, więc później dojrzewają i rozmnażają się rzadziej, podczas gdy małe ptaki „mają szczęście, jeśli uda im się przeżyć w naturalnym środowisku 5 lat”. To oznacza, że muszą szybko dojrzeć, by wysiedzieć jak najwięcej jaj w porze lęgowej. Kakapo, zagrożona wyginięciem papuga z Nowej Zelandii, może dożyć 60 lat. Na świecie zostało już niewiele ponad sto osobników tego gatunku. 

To również jedyne nieloty wśród papug na świecie. W tym nadzieja, że może ich populacja znowu się zwiększy. 

Ile lat miało najstarsze zwierzę na świecie?

Myśląc o najstarszym zwierzęciu świata, często pierwszą myślą są żółwie. Są na świecie jednak osobniki, które żyją zdecydowanie dłużej. Zazwyczaj te najstarsze zamieszkują głębiny oceanów. Mowa tutaj o gąbkach, czyli organizmach beztkankowych.

Prawdziwym rekordzistą antarktyczna gąbka, Anoxycalyx joubini, której wiek jest szacowany na 15 tys. lat. Jak to możliwe? Gąbki żyją na dużych głębokościach, gdzie panują ekstremalnie niskie temperatury i stałe ciśnienie. To połączenie spowalnia tempo wzrostu i innych procesów biologicznych, które wpływają na starzenie się. 

Ile lat ma najstarsza ryba? 

Warunki sprzyjające w wodach sprawiają, że właśnie tam organizmy żyją najdłużej. Jakiś czas temu, jeden z badaczy odnalazł rekina, który ma około 400 lat. Pierwsze szacunki mówią, że urodził się w 1620 roku, czyli jeszcze przed szwedzkim Potopem. Znaleziony rekin pływał po wodach Grenlandii

Rekiny z wód grenlandzkich posiadają niezwykłe właściwości biologiczne. Rocznie rosną o 1 centymetr. Najczęściej poruszają się bardzo wolno, na dużych głębokościach, gdzie temperatura wody jest bardzo niska. Naukowcy twierdzą, że te ryby będą w stanie dożyć nawet 500 lat ze względu na środowisko w jakim żyją i bardzo wolny metabolizm.  

Źródło: National Geographic News.