Za nami rozstrzygnięcie kolejnej, czternastej już edycji prestiżowego konkursu fotograficznego The Environmental Photographer of the Year (EPOTY). Laureaci zostali ogłoszeni podczas szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow.

The Environmental Photographer of the Year. Wyniki konkursu

W tym roku jury oceniło blisko 7 tys. zdjęć wykonanych przez fotografów – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów – ze 119 krajów. Kapituła zwraca uwagę nie tylko aspekty techniczne zdjęć, ale również na to, czy uchwycone obrazy prowokują nas do myślenia i inspirują do zrównoważonego życia. Organizatorzy konkursy są zgodni co do tego, że aby rozwiązać problemy współczesnego świata, należy podjąć wysiłki w kilku sektorach równocześnie. Kluczowe są działania na rzecz równości, bezpieczeństwa, ograniczenia ubóstwa oraz powstrzymania katastrofy klimatycznej.

Główną nagrodę otrzymał hiszpański fotograf Antonio Aragón Renuncio. Jury poruszyło zdjęcie jego autorstwa zatytułowane „The rising tide sons”. Kadr przedstawia dziecko śpiące w zgliszczach domu zniszczonego przez erozję wybrzeża na plaży Afiadenyigba w Ghanie. To smutne przypomnienie o podnoszącym się poziomie mórz, przez co tysiące mieszkańców Afryki Zachodniej już teraz musi uciekać ze swoich domów.

Wyróżnienie Young Environmental Photographer of the Year trafiło do Amaana Aliego z Indii. Wykonane przez niego zdjęcie „Inferno” pokazuje chłopca, próbującego ugasić pożar w lesie w okolicach New Delhi. Minionego lata żywioł dotknął także mieszkańców Kalifornii, Grecji oraz Turcji.

Nagrody dla fotografów z misją

Dodatkowo jury nagrodziło fotografów w pięciu dodatkowych kategoriach:

  • The Resilient Award – „Survive for alive”, Ashraful Islam Shimul

Fotograf uwiecznił stada owiec szukające trawy w suchej, popękanej glebie. Zdjęcie nawiązuje do trudności w życiu ludzi i zwierząt spowodowanych ekstremalnymi warunkami pogodowymi w Bangladeszu.

  • Sustainable Cities – „Photobioreactor”, Simone Tramonte

Sfotografowany fotobioreaktor w zakładach Algalif wytwarza zrównoważone produkty z astaksantyny. To przykład zastąpienia paliw kopalnych energią elektryczną.

  • Climate Action – „The Last Breath”, Kevin Ochieng Onyango

Autor zdjęcia pokazuje, że wraz z wylesianiem planety zbliżamy się do naszych ostatnich oddechów.

  • Water and security – „Green barrier”, Sandipani Chattopadhyay

Nieregularne pory monsunowe i susze doprowadzają do zakwitu glonów w rzece Damodar. Ich nadmiar utrudnia z kolei wchłanianie światła i oddychanie żyjącym pod wodą organizmom.

  • Environments of the Future – „Flood”, Michele Lapini

Wzrost poziomu wody w rzece Panaro, ulewne deszcze i topniejący śnieg wywołały powódź w dolinie Padu.

Pierwsze nagrody zostały przyznane, ale to nie koniec konkursu. Do 1 grudnia trwa głosowanie internautów. Wszystkie nominowane zdjęcia można zobaczyć na oficjalnym profilu EPOTY na Instagramie.

Źródło: The Environmental Photographer of the Year