Nagrodę „Wildlife Photographer of the Year 2021” zdobył hiszpański fotograf Angel Fitor. Zajmuje się fotografią przyrody i wielokrotnie zdobywał ważne nagrody branżowe, między innymi World Press Photo, Big Picture, Sony World Photography oraz Wildlife Photographer of the Year. Jego zdjęcia były publikowane w wielu prestiżowych magazynach popularnonaukowych, również w National Geographic.

6 lat prób

Na zrobienie zdjęcia meduz Angel Fitor czekał aż 6 lat. Wielokrotnie próbował uchwycić idealny kadr, ale bezskutecznie. - Ponad 6 lat próbowałem uchwycić takie zdjęcie i zmierzyłem się z wieloma porażkami. Nie było to jednak demotywujące, ponieważ miałem świadomość wyzwania, przed jakim stanąłem. - pisze fotograf w swoim oświadczeniu. Meduzy widoczne na zdjęciu to cotylorhiza tuberculata, znane jako „śródziemnomorskie”. Występują powszechnie w Morzu Śródziemnym, Egejskim i Adriatyckim. Jej średnica może osiągać nawet 35 centymetrów.

Zdjęcie zostało zrobione w 2014 roku. Autor, robiąc zdjęcie, użył 11 fleszy lampy błyskowej i uchwycił meduzę, która powoli dryfowała. To dzięki błyskom udało się osiągnąć taki efekt. Fotografia została zrobiona krótko przed tym, jak żyjące istoty w lagunie Mar Menor, w południowo-wschodniej Hiszpanii zaczęły powoli wymierać. Stało się tak w wyniku masowego rozwoju fitoplanktonu. Ten z kolei pochłaniał zbyt dużą ilość tlenu, co zaburzyło cały ekosystem akwenu. Systematycznie zaczęły obumierać trawy morskie i wodorosty. Mar Menor jest największą słonowodną laguną w Europie. Autor przyznaje, że zdjęcie ma być hołdem dla tego zbiornika. A jury przyznaje, że ten niesamowity obraz przemówił do nich na wielu płaszczyznach — Chwilę po zrobieniu zdjęcia nastąpiła katastrofa ekologiczna w tym regionie. Dlatego ta fotografia mówi wszystko o problemach tego regionu. - mówi Jim Brandenburg, członek jury.

Polacy wyróżnieni w dwóch kategoriach

Pisząc o European Wildlife Photographer of the Year 2021, należy wspomnieć również o sukcesie Polaków, których zdjęcia zostały wyróżnione w kategoriach „Ptaki” i „Ssaki”. Mowa o Mateuszu Piesiaku i Michale Kościu. Pierwszy sfotografował polskie łuszczaki na polu słoneczników w pięknej zimowej scenerii.

Ten drugi zachwycił jury fotografią żubrów stojących w stadzie w Puszczy Knyszyńskiej. Zwierzęta na zdjęciu są spowite enigmatyczną mgłą.

European Wildlife Photographer of the Year to konkurs organizowany przez Niemieckie Towarzystwo Fotografii Przyrodniczej (German Society for Naturę Photography). Sędziowie tegorocznego edycji musieli obejrzeć ponad 19 tysięcy zdjęć z 36 krajów. Nagradzane kategorie to „Krajobrazy”, „Ssaki”, „Ptaki”, „Inne zwierzęta”, Rośliny i Grzyby”, „Świat podwodny”, „Ludzie i przyroda” i „Studio przyrodnicze".

Na stronie internetowej konkursu możemy podziwiać wszystkie nagrodzone i wyróżnione zdjęcia:

https://www.gdtfoto.de/seiten/gdt-european-wildlife-photographer-of-the-year-results-2021.html