– Wdrażamy ograniczenia w przemieszczaniu się. Przed nami trudna faza. Będą one dotyczyć każdego z nas, życia codziennego. Ta decyzja jest niezbędna. Wszystkie sprawy poza najbardziej niezbędnym – wyjściem do sklepu, wyprowadzeniem psa, odłóżmy – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Podejmujemy te decyzje, by kupić sobie czas, przygotować szpitale – podkreślił premier.

Na konferencji poinformował o nowych ograniczeniach dotyczących gromadzenia się i przemieszczania. Zgodnie z nowymi wytycznymi nie może poruszać się wspólnie więcej niż dwie osoby.

Po wprowadzeniu zakazu w życie będziemy mogli opuszczać mieszkania tylko w określonych przypadkach. Można będzie udać się do lekarza, apteki oraz na zakupy spożywcze. Oczywiście wychodzić z domów będą mogły też osoby, które muszą chodzić do pracy, a nie mogą wykonywać jej zdalnie z domu.

 

 

Dodatkowe obostrzenia dotyczą też transportu publicznego. Aby ograniczyć tłok w autobusach czy tramwajach dostępna będzie jedynie część miejsc siedzących tak, aby zachować niezbędny dystans.

Nieprawdziwe są doniesienia, że sklepy zostaną zamknięte. Takie plotki pojawiają się w mediach społecznościowych i przyczyniają się do paniki w kraju i masowych zakupów.

– W rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami. Te wyjątki to zakupy, apteka, wyprowadzenie psa i spacer. Ale to nie oznacza, że mamy się gromadzić czy iść na place zabaw – przestrzegał w czasie konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Podkreślił, że wprowadzenie nowych, ostrzejszych kroków, podyktowane jest faktem, że przykłady innych europejskich krajów pokazują, że tylko najostrzejsze ograniczenia mogą rzeczywiście zapobiec dalszym zachorowaniom.

– Modele wskazują, że umiarkowane ograniczenie kontaktów tylko zahamuje rozwój choroby. Jeżeli nie ograniczymy ich do maksimum, to nie uratujemy żyć. Wiem, że jest trudno, ale chciałbym prosić o jeszcze więcej – mówił Szumowski.

Premier Morawiecki podkreślił, że nowe regulacje mają na celu przede wszystkim ochronę osób starszych, dla których zakażenie koronawirusem może okazać się śmiertelna. Zaznaczył jednak, że także osoby młodsze mogą ciężko przechodzić koronawirusa.

 

 

 

Kary za wychodzenie z domu?

Minister zdrowia odpowiadając na pytania dziennikarzy powiedział, że służby mundurowe będą zaangażowane w kontrolę przestrzegania nowego rozporządzenia. Za złamanie zasad nowych regulacji grozić będą kary – do mandatu do nawet 5000 złotych grzywny.

Szumowski wyjaśnił, że zakaz poruszania się w grupach powyżej dwóch osób nie dotyczy rodzin. Podobnie ograniczenia w przemieszczeniu się nie dotyczą podróży do rodziny, wymagającej np. naszej pomocy.

Obostrzenia dotyczą też gromadzenia się w kościołach. W obrzędach liturgicznych, pogrzebach, mszach świętych itp. będzie mogło uczestniczyć zaledwie pięć osób plus osoby sprawujące obrzędy.

Nowe regulacje mają obowiązywać od dziś do 11 kwietnia.

Wszystkie dotychczasowe ograniczenia dotyczące funkcjonowania galerii handlowych czy restauracji nadal pozostają w mocy.

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce wynosi obecnie 774. 9 osób zmarło z powodu choroby Covid-19, wywoływanej przez koronawirusa.

„Z przykrością informujemy, że zmarła dziewiąta osoba zakażona koronawirusem. To 68-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Puławach. Jego stan był ciężki, miał również choroby współistniejące” – poinformował resort na oficjalnym koncie na Twitterze.