"Polscy Indiana Jones na tropie Majów"
Goście: Katarzyna Radnicka, Robert Słaboński

Nigdy dotąd czegoś takiego nie odkryto. Podejrzewaliśmy, że robotnicy nas zdradzą. Uzbroiliśmy się w noże i maczety. O przygodach w Gwatemali opowiadać będą archeolodzy.

Nakum jest jednym z najważniejszych ośrodków kultury Majów, zlokalizowanym na terenie tzw. Parku Triángulo, w dżunglach północno-wschodniej Gwatemali. Teren Parku przez lata pozostawał poza zainteresowaniem archeologów ze względu na brak infrastruktury naukowo-badawczej i niebezpieczeństwo realizowania wykopalisk wynikające z obecności uzbrojonych grup rabusiów i przemytników narkotyków.

Odkryty w Piramidzie nr 15 pochówek jest pierwszym grobowcem królewskim, na jaki natrafiono w Nakum i jednym z pierwszych niewyrabowanych grobowców królewskich odkrytych na obszarze całego Parku Triángulo. Jest on datowany na VII lub przełom VII i VIII wieku n.e., a więc na czasy bujnego rozkwitu cywilizacji Majów. Wiadomo jednak, że pektorał spoczywający na piersi zmarłego pochodzi z wczesnego okresu klasycznego (IV lub V wiek n.e.) i był przypuszczalnie przechowywany przez członków rodziny królewskiej jako ważna pamiątka rodowa. Odkrycie nie wyrabowanych królewskich grobów Majów należy do prawdziwej rzadkości, ponieważ przez dziesiątki lat wiele stanowisk tej kultury było systematycznie plądrowanych przez rabusiów w poszukiwaniu kosztowności.