Ekstremalne zimno

Słynny eksplorator Arktyki Fridtjof Nansen powiedział kiedyś, że do zimna nie da się przyzwyczaić, można tylko zimno przetrwać. Ekipa pływaków zimowych realizująca projekt „Balviten & KLG SA Arctic” jednak zimno po prostu… lubi.

Po tym, jak w zeszłym roku sztafecie pod kierownictwem Leszka Naziemca udało się przepłynąć Bałtyk wpław, sportowcy zaczęli się przygotowywać do bardziej ambitnego celu, czyli lodowatych wód otaczających biegun północny.

Już dziś (tj. 19.06.2017) 8 osobowy skład wyrusza w Arktykę na Svalbard, gdzie postara się zmierzyć z lodowatym Oceanem i możliwościami ludzkiego organizmu. Na pokładzie jachtu Eltanin poszukają miejsca z najzimniejszą wodą i tam spróbują dokonać najdłuższego możliwego przepływu solowego w jak najtrudniejszych warunkach.

W wyprawie Balviten & KLG SA Arctic oprócz pływaków i pływaczki, bierze udział fizjolog, ratownicy i fotograf. Gościnnie do zespołu dołączy Ram Barkai - znany pływak i propagator pływania lodowego na świecie. Wyposażeni w precyzyjną aparaturę pomiarową, będą monitorować warunki hydrometeorologiczne i oczywiście zmiany fizjologiczne zawodników znajdujących się w wodzie.

Podczas treningów średni osiągany wynik wynosił 800-1 600 metrów w wodzie o temperaturze 0 – 5 stopni Celsjusza. Pływacy zamierzają prowadzić tabelę przepływów w Oceanie Arktycznym, do której każdy będzie mógł dopisać swój rezultat.

 

Pionierzy!

Wyprawa ma charakter pionierski. Polacy nie eksplorowali pływacko Arktyki. Dystansu powyżej 1 kilometra nie przepłynął w Arktyce, w zimnej wodzie, nikt na świecie. Przepływy odbędą  się tylko w czepku pływackim i kąpielówkach. Jedyna kobieta w zespole, Kinga Koriń, ma szansę zapisać się na kartach historii jako pierwsza kobieta, która dokonała sportowego przepływu w wodach Arktyki.

Pełny skład wyprawy:

Leszek Naziemiec – kierownik wyprawy, pływak. Propagator wyczynowego pływania zimowego w Polsce (organizacja pucharu świata mistrzostw Polski, stworzenie polskiego oddziału międzynarodowej organizacji pływaków zimowych IISA i klubu Silesia Winter Swimming). Ma na swoim koncie liczne sukcesy, m. in. przeprowadzenie pierwszej udanej sztafety pływackiej do Szwecji przez Morze Bałtyckie w 2016,  pierwsze polskie przepływy w otwartej wodzie powyżej kręgu polarnego. (Kirkenes i Murmańsk, 2016).
Łukasz Tkacz - pływak, prezes klubu Silesia Winter Swimming.
Marek Grzywa - pływak.
dr Michał Starosolski - fizjolog, kierownik ratowników.
Kinga Korin - ratowniczka, pływaczka.
Artur Kubica - ratownik, pływak.
Michał Marzec - fotograf.
Mariusz Lebioda - pomoc techniczna, pływak.
Ram Barkai -  pływak, gościnnie.
Michał Starosolski - odpowiedzialny.

Głównym partnerem jest firma Balviten i firma KLG SA, drugim partnerem firma Eljacht (elektronika jachtowa). Część sprzętu sportowego dostarcza firma Spokey. 
Wyprawa jest objęta patronatem magazynu National Geographic Polska.

Leszek Naziemiec