Jako pierwsza materiał z niderlandzkiej kontroli granicznej pokazała tamtejsza telewizja. Na nagraniu widać, jak celnicy kontrolują i konfiskują kanapki z szynką, które mieli przy sobie kierowcom przybywającym promem z Wielkiej Brytanii.

Pracownicy terminalu promowego Hook of Holland tłumaczą zdziwionym kierowcom, że od czasu Brexitu „nie wolno już przywozić do Europy niektórych produktów spożywczych, takich jak mięso, owoce, warzywa, ryby itp.”.

Kiedy jeden z kierowców pyta, czy może oddać wędlinę, ale zachować pozostałą część kanapki, celnik cierpliwie odpowiada: „Niestety, muszę zarekwirować całą kanapkę”. I dodaje: „Witamy w Brexicie, przykro mi”.

Procedura konfiskaty kanapek może wydawać się absurdalna i zabawna, ale wyjeżdżającym z Wielkiej Brytanii kierowcom pozbawionym śniadania na pewno nie było do śmiechu. 

Zakaz wwożenia niektórych produktów spożywczych na teren UE z Wielkiej Brytanii wszedł w życie w Nowy Rok, gdy okres przejściowy Brexitu dobiegł końca. Brytyjski Departament Środowiska i Żywności (Defra) poifnromował, że podróżni powinni „zużywać, konsumować lub pozbywać się” przedmiotów zabronionych na lub tuż przed granicą – podaje „The Guardian”.

Zmiany od 1 stycznia

„Od 1 stycznia 2021 r. nie będzie można wnosić POAO (produktów pochodzenia zwierzęcego), takich jak produkty zawierające mięso lub nabiał (np. kanapka z szynką i serem) do UE” - napisano w oficjalnych wytycznych Defra dla kierowców zawodowych.

Komisja Europejska twierdzi, że utrzymanie zakazu jest konieczne, ponieważ mięso i produkty mleczne mogą zawierać patogeny wywołujące choroby zwierząt, takie jak pryszczyca czy afrykański pomór świń, i „nadal stanowią realne zagrożenie dla zdrowia zwierząt w całej Unii”.

Niderlandzkie służby celne zamieściły również zdjęcia produktów spożywczych - od płatków śniadaniowych po pomarańcze - które urzędnicy skonfiskowali na terminalu promowym. Do zdjęć dodano komunikat: „Od 1 stycznia nie można wwieźć żywności z Wielkiej Brytanii. Przygotuj się, jeśli podróżujesz do Holandii z Wielkiej Brytanii i poinformuj o tym służby celne. W ten sposób zapobiegamy marnowaniu żywności i wspólnie zapewniamy przyspieszenie kontroli”.

Od 1 stycznia Wielka Brytania jest traktowana jak państwo wobec Unii Europejskiej. Oprócz zakazów dotyczących „importu” produktów odzwierzęcych w bagażu osobistym, obowiązują także ograniczenia  wwozu roślin i produktów roślinnych. Zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi zdrowia roślin, podróżni z Wielkiej Brytanii od 1 stycznia 2021 roku, nie mogą przewozić do UE żadnych roślin ani materiałów roślinnych. Na przewiezienie roślin potrzebne jest specjalne zaświadczenie wydana przez właściwy organ  ds. zdrowia roślin. 

Jedynymi wyjątkami są banany, kokosy, daktyle, ananasy i duriany, ponieważ te owoce nie stanowią zagrożenia.