Kto wziął pierwszy ślub w kosmosie? 

Panna młoda znajdowała się na Ziemi. Kosmonauta – na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Narzeczeni zaplanowali tradycyjny ślub na sierpień. Jednak w trakcie misji Centrum Kontroli podjęło decyzję o przedłużeniu jej do końca października 2003 r. z powodu katastrofy wahadłowca Columbia.

Wtedy ustalono, że pan młody, 41-letni Jurij Malenczenko, weźmie ślub z amerykańską Rosjanką, 26-letnią Jekatieriną Dmitrijewą, z pokładu ISS. Stało się tak pod naciskiem narzeczonej, która nie chciała dłużej czekać. Wcześniej dowieziono na stację obrączkę i smoking. Prawo Teksasu pozwala na zawarcie małżeństwa pod nieobecność jednego z nowożeńców.

Uroczystość, uznana za pierwszy ślub w kosmosie, odbyła się w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona (JSC) w Houston w Teksasie. Tam znajduje się ośrodek koordynujący i monitorujący wszystkie załogowe loty kosmiczne Stanów Zjednoczonych. Panna młoda weszła do sali w takt przeboju „Absolute Beginners” Davida Bowiego.

Malczenkę reprezentował jego przyjaciel, Harry Noe, który założył Jekatierinie obrączkę. Jak skrupulatnie odnotowano, młodą parę dzieliła odległość 385 km. Po złożeniu przysięgi oboje wysłali sobie pocałunki.

Jak wyglądał pierwszy ślub w kosmosie? 

Na Ziemi obok Jekatieriny stał naturalnej wielkości Jurij wycięty z kartonu. Na zakończenie uroczystości z kosmosu rozległy się dźwięki „Marsza weselnego” Mendelssohna. Na keyboardzie zagrał go Edward Lu, astronauta NASA i jednocześnie drużba pana młodego. Wbrew oczekiwaniom pan młody nie wystąpił we fraku, tylko w kombinezonie.

Transmisja kosmiczna została oficjalnie zakwalifikowana jako „prywatna konferencja rodzinna” i nie była udostępniona publicznie w telewizji NASA. Uroczystość trwała 25 minut i wzięło w niej udział prawie 200 osób.

Fot. James Nielsen/Getty Images

Jak po każdym ślubie, odbyło się też przyjęcie utrzymane, co zrozumiałe, w kosmicznym stylu. Restauracja Villa Capri w pobliskim Seabrook udekorowana była srebrnymi gwiazdami, a wśród gości rozstawiono manekiny w skafandrach kosmicznych. Goście delektowali się włoskimi i rosyjskimi przysmakami. Początkowo rosyjskie władze zabroniły kosmonaucie ożenku, ale po krytycznych i szyderczych opiniach mediów w końcu zmieniły zdanie.

„Malenczenko jest pułkownikiem lotnictwa i – jak mówił jego przełożony, generał pułkownik Władimir Michajłow – prawdziwym rosyjskim oficerem, który ma dostęp do państwowych tajemnic. Nie powinien się wiązać z osobą z innego kraju. A jeśli już, musi najpierw uzyskać zgodę armii”. Rosyjska Agencja Kosmiczna chce jednak w przyszłości zabezpieczyć się przed podobnymi wypadkami. Do regulaminu zachowania na orbicie ma zostać dodany punkt: „surowo zabrania się zmieniać stan cywilny”.

Przypomnijmy, że Jurij Malenczenko wystartował z kosmodromu Bajkonur na pokładzie Sojuza TMA-2 w swój trzeci (ślubny) lot 26 kwietnia 2003 r. Jego kariera kosmonauty obejmuje 6 wypraw. Spędził w kosmosie łącznie 827 dni, 9 godzin, 23 minuty i 29 sekund.

Jurij Malenczenko urodził się 22 grudnia 1961 rok w Chruszczowie na Ukrainie (wówczas ZSRR). Ukończył średnią szkołę we wsi Pawłowka oraz Wyższą Wojskową Szkołę Lotnictwa w Charkowie, gdzie zdobył dyplom pilota wojskowego-inżyniera. Ukończył także Wojskową Akademię Lotniczą im. N. E. Żukowskiego.