Magazyn TIME od lat przyznaje nagrodę Człowieka roku, która corocznie trafia w ręce dorosłych, jednak w tym roku postanowił wykonać ukłon w stronę młodego pokolenia, które ochoczo angażuje się w ważne projekty, które mogą zmienić świat. 

"Świat należy do tych, którzy go kształtują. I jakkolwiek niepewna jest jego kondycja w danym momencie, dobra wiadomość jest taka, że każde nowe pokolenie daje z siebie więcej, niż osiągnęło: pozytywny wpływ we wszystkich rozmiarach” – wyjaśnił swoją decyzję magazyn.

Nagrodzona piętnastoletnia Gitanjali Rao opowiedziała o swojej zdumiewającej pracy w specjalnym wywiadzie, który na prośbę magazynu przeprowadziła z nią aktorka i aktywistka Angelina Jolie. “Obserwuj, rób burzę mózgów, badaj, buduj i komunikuj się z innymi” – tak nastolatka opisała swój proces podczas wirtualnej rozmowy z gwiazdą Hollywood.

Dziewczyna ma na swoim koncie osiągnięcia, które robią niemałe wrażenie – stworzyła aplikację Kindly, która – w oparciu o sztuczną inteligencję – jest w stanie wykryć cyberprzemoc na wczesnym etapie, a obecnie pracuje nad dwoma równoległymi projektami – jeden z ich dotyczy wykrywania zanieczyszczeń w rzekach i powstaje z myślą o krajach Trzeciego Świata, a drugi pomaga zdiagnozować uzależnienie od opioidów na receptę i opiera się na produkcji białka w genie receptora opioidowego. “Bardzo, bardzo interesuje mnie genetyka. To jest to, co lubię, więc to jest to, nad czym zdecydowałam się pracować.” – powiedziała Rao. Oprócz tego nastolatka znajduje również czas na współpracę ze szkołami, międzynarodowymi organizacjami i muzeami, organizując z nimi warsztaty z innowacyjności dla jej rówieśników. Niedawno osiągnęła swój pierwszy cel na tym polu – udało jej się spotkać z 30 000 uczniów.

Gitanjali opowiedziała również o swojej zdumiewającej pracy z wykorzystaniem technologii do rozwiązywania różnych problemów – od zanieczyszczonej wody pitnej po uzależnienie od opioidów i cyberprzemocy, a także o swojej misji stworzenia globalnej społeczności młodych innowatorów, którzy będą pomagać w rozwiązywaniu problemów na całym świecie. "Jeśli ja mogę to zrobić, każdy może to zrobić" –  powiedziała w wywiadzie.

“Nawet na wideoczacie jej błyskotliwy umysł i hojny duch zabłysnął wraz z jej inspirującym przesłaniem do innych młodych ludzi: nie próbuj naprawiać każdego problemu, tylko skup się na tym, który cię ekscytuje"  – napisał TIME.

Rao powiedziała Jolie również to, że jej pokolenie boryka się z wieloma problemami, których nigdy wcześniej nie widziało, jednak w tym samym czasie stojąc przed starymi problemami, które nadal istnieją i będą istniały, dopóki młode pokolenie coś z nimi nie zrobi. "Ale w tym samym czasie stoimy przed starymi problemami, które nadal istnieją. Siedzimy tu w środku nowej globalnej pandemii, a także wciąż mamy do czynienia z problemami związanymi z prawami człowieka. Są problemy, których nie stworzyliśmy, ale które teraz musimy rozwiązać, jak zmiany klimatyczne i cyberprzemoc związana z wprowadzeniem technologii" – dodała – "Myślę, że bardziej niż cokolwiek innego w tej chwili, musimy po prostu znaleźć i rozwiązać tę jedną rzecz, która nas pasjonuje. Nawet jeśli jest to coś tak małego, jak to, że ktoś chce znaleźć łatwy sposób na zbieranie śmieci. Wszystko robi różnicę. Nie czuj się pod presją, aby wymyślić coś wielkiego" – zaapelowała do swoich rówieśników.

Kiedy zapytano ją, kiedy zrozumiała, że nauka jest jej największą pasją, Gitanjali powiedziała, że zawsze chce wywołać w ludziach uśmiech. "To zawsze był mój codzienny cel – to, by kogoś uszczęśliwić. Wkrótce zmieniło się to w pytanie, jak możemy wnieść więcej pozytywności i poczucia wspólnoty do miejsca, w którym żyjemy?” – wyjaśniła.

W wywiadzie z Angeliną Jolie nastolatka o indyjsko-amerykańskim pochodzeniu poruszyła również to, iż nie wygląda jak “typowy naukowiec”. "Wszystko, co widzę w telewizji to to, że naukowcami są starsi biali mężczyźni. Dziwne jest dla mnie to, że świat wygląda, jakby ludzie mieli przypisane role dotyczące np. płci, wieku, czy koloru skóry. W związku z tym mój cel nie dotyczy tylko stworzenia własnych urządzeń do rozwiązywania światowych problemów, ale także inspirowania innych do zrobienia tego samego, ponieważ z osobistego doświadczenia wiem, że nie jest łatwo, gdy nie widzisz nikogo takiego jak ty. Dlatego bardzo chcę przekazać wszystkim taką wiadomość: jeśli ja mogę to zrobić, każdy może” – powiedziała Rao.