Pandemia koronawirusa nie powstrzymała Pakistanek przed zorganizowaniem kolejnych marszy. W swojej krótkiej, zaledwie trzyletniej historii wydarzenie kilkukrotnie było krytykowane przez konserwatystów. Tym razem feministki wyszły na ulice w imieniu ofiary gwałtu w Lahore – jesienią ubiegłego roku grupa mężczyzn wykorzystała seksualnie kobietę na oczach jej dzieci.

 

Marsze Kobiet w Pakistanie

Według Światowego Forum Ekonomicznego Pakistan zajmuje trzecie od końca miejsce pod względem zachowania równości między płciami. Kobiety, które domagają się przestrzegania swoich praw, muszą liczyć się z tym, że przeciwnicy będą chcieli je uciszyć. W zeszłym roku konserwatyści złożyli wnioski sądowe o zakazanie organizacji marszu. Mimo to 8 marca Pakistanki po raz kolejny wyszły na ulice największych miast. W każdym z nich zgromadzenia przybierały inne formy.

fot. Marsze Kobiet w Karaczi, w Pakistanie, 8.03.2021 r. / Mazhar Abid/SPUTNIK Russia/East News

W Karaczi kobiety maszerowały z transparentami, na których pojawiały się takie hasła, jak "Stop małżeństwom nieletnich" czy "Równość jest ważna". Organizatorzy marszu w Lahore przygotowali wiec inspirowany ruchem społecznym #MeToo, podczas którego Pakistanki dzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi z przemocą i wykorzystywaniem seksualnym. Kobiety maszerujące w Islamabadzie śpiewały piosenki i recytowały wiersze, w których domagały się tak podstawowych praw, jak bezpieczeństwo i szacunek.

Minister spraw zagranicznych Shah Mahmood Qureshi w swoim komunikacie wydanym przez MSZ powiedział, że Pakistan w pełni popiera tegoroczne marsze zorganizowane w ramach Międzynarodowego Dnia Kobiet.

 

Pakistańskie kobiety wobec prawa

Pierwszy pakistański Marsz Kobiet odbył się w 2018 roku w Karaczi. Kolejna edycja doczekała się wydarzeń towarzyszących w innych miastach. Na zeszłorocznym pochodzie w Islamabadzie doszło do niebezpiecznych scen, kiedy uczestnicy opozycyjnego zgromadzenia obrzucili feministki kamieniami. Przynajmniej jedna osoba odniosła obrażenia.

Ze względu na nierówny rozwój społeczno-gospodarczy oraz wpływ plemiennych i feudalnych formacji społecznych, status kobiet w Pakistanie różni się w zależności od klas czy regionów. Większość z nich na co dzień boryka się jednak z dyskryminacją. Media regularnie donoszą o kolejnych aktach przemocy domowej, brutalnych gwałtach czy nawet honorowych zabójstwach Pakistanek. Według badań przeprowadzonych przez Thomson Reuters Foundation, Pakistan jest szóstym najbardziej niebezpiecznym miejscem do życia dla kobiet. Pierwsze niechlubne miejsce zajęły Indie.