Są inteligentne, potrafią tworzyć zorganizowane grupy, wykazują interakcje społeczne. Teraz wiemy także, że te relacje są silniejsze od śmierci. 
 

Najbardziej prawdopodobne wytłumaczenie tego dlaczego jedno zwierzę nie chce pozostawić martwego ciała innego to po prostu: żałoba.
 

- One opłakują – mówi Melissa Reggente, bilog z włoskiego Uniwersytetu Milano-Bicocca, współautorka badań – Czują ból i stres. Wiedzą, że coś jest nie tak.
 

Tego typu uczucia wykazuje wiele gatunków: od żyraf przez szympansy aż po słonie, które powracają do ciał zmarłych towarzyszy. Te informacje to paliwo do debaty na temat uczuć u zwierząt, oraz tego jak ludzkość powinna je traktować.
 

W ramach badań Reggente i jej zespół zbierali dane o zachowaniach wśród waleni z siedmiu różnych garunków: od kaszalotów aż po mniejsze delfiny.
 

Każdy z badanych gatunków wykazywał oznaki żałoby. Wynik badań zespoł opublikował na łamach Journal of Mammalogy.
 

Na przykład podczas obserwacji na Morzu Czerwonym badacze oglądali delfina butlonosego, który pchał przed nosem ciało innego, mniejszego delfina w stanie zaawansowanego rozkładu.
 

Gdy badacze odłowili na lasso martwe zwierzę i zaczęli je holować do brzegu by tam pochować drugi delfin towarzyszył im do najpłytszego momentu, gdzie mógłby zawrócić. Po drodze trącał ciało zmarłego zwierzęcia.
 

- Nie mamy pewności w jaki sposób zwierzęta były spokrewnione, ale podejrzewamy, że mogła być to matka z dzieckiem – tłumaczy Reggente.
 

Opłakując ukochanych bliskich
 

Naukowcy mają także dane o związkach silniejszych niż śmierć. Samica orki, znana jako L72, była obserwowana w okolicach wyspy San Juan gdy płynęła z martwym młodym w paszczy. L72 miała także wyraźne ślady niedawnego porodu.
 

- Starała się utrzymać młode na powierzchni tak długo jak mogła, balansując nim na głowie – opowiada Robin Baird z Cascadia Research Collective w Olimpii, w stanie Waszyngton.
 

Samice potrafią spędzić z młodymi w tym gatunku całe życie, zatem trudno przeceniać więź jaka się tworzy.
 

Badanie pokazało, że podobne zachowania wykazują także wieloryby.
 

W jednym z zaobserwowanych przypadków wieloryby stworzyły krąg zabezpieczając zmarłe młode oraz jego rodzica. W innym delfin butlonosy popychał ciało młodego w stronę łodzi. Gdy kierujący nią ludzie wyciągnęli zwierzę na pokład pozostałe w wodzie delfiny zaczęły krążyć wokół niej, a potem odpłynęły.
 

- Nie umiemy wytłumaczyć dlaczego tak się zachowały – mówi Reggente.
 

Tekst: Tracy Watson
 

Źródło: National Geographic, przeczytaj pełen tekst tutaj.