Fotografowie natury to cierpliwi i uważni obserwatorzy otaczającego nas świata. Ich zdjęcia to zaledwie jeden kadr piękna, które oni obserwowali przez wiele godzin, a czasem dni lub miesięcy. Jedno kliknięcie i wiekopomny moment, jedyny w swoim rodzaju, zostaje zachowany na całe życie dla nas i dla następnych pokoleń. 

Fotografia dzikiej przyrody nie zdradza nam całej historii. Ona uchyla okno, przez które możemy na chwilę wyjrzeć poza nasz świat. Pobudza wyobraźnię i skłania do refleksji na temat piękna, codzienności, jak również przemijania. Przed wami zwycięzcy World Nature Photography za 2021 rok. Wszystkie zdjęcia można obejrzeć tutaj.  

Nagroda główna “zmierzyć się z rzeczywistością”  

Tytuł fotografa roku World Nature Photography otrzymał Amos Nachoum za zdjęcie “zmierzyć się z rzeczywistością” (ang. Facing reality). Zdjęcie przedstawia lamparta morskiego, drapieżnego ssaka morskiego z rodziny fokowatych, który chce pożreć pingwina białobrewego. Amerykanin czekał wiele godzin na antarktycznej wyspie, aż zwierzę ruszy na żer.  

Kategoria “portret rodzinny” 

Pierwsze miejsce w kategorii “portret rodzinny” otrzymał Tom Vierus z Fidżi. Na zdjęciu widzimy dwa młode makaki krabożerne, które wtulone są w objęcia matki.  

Kategoria “czarno-białe” 

Zwycięzcą w kategorii zdjęć czarno-białych jest Vince Burton z Wielkiej Brytanii. Sfotografował bardzo rzadkiego lisa polarnego, który przedziera się przez śnieżną zawieruchę.  

Kategoria “zwierzęta w swoim środowisku” 

Pierwsze miejsce w kategorii “zwierzęta w swoim środowisku” otrzymał Thomas Vijayan, fotograf pochodzący z Kanady. Zdjęcie przedstawia dorosłego orangutana, który w majestatycznej pozie stoi w płytkiej rzece i patrzy wprost w obiektyw aparatu.  

Kategoria “fotoreportaż natury” 

Zdjęcie przedstawia 3-miesięczną samicę orangutana, która przygotowywana jest do operacji. Młodej podawane jest znieczulenie, a niedługo później przeszła zabieg, który miał zrekonstruować uszkodzoną kość ramienia. Autorem fotografii jest Alain Schroeder z Belgii.  

Kategoria “krajobrazy Ziemi” 

W tej kategorii pierwsze miejsce zdobył Sam Wilson z Australii. W trakcie swojej podróży po Nowej Zelandii udało mu się uchwycić ten zapierający dech w piersiach widok jednego z wielu pięknych miejsc Wyspy Południowej.  

Kategoria “miejska dzika przyroda” 

Autorem zdjęcia jest Matthijs Noome ze Stanów Zjednoczonych. Fotograf przez długi czas czekał na moment, w którym uda mu się uchwycić humbaka na tle Nowego Jorku. Zwierzę wynagrodziło cierpliwość Amerykanina. Na fotografii jego płetwa ogonowa żegna się z człowiekiem i wraca do oceanu.  

Kategoria “rośliny i grzyby” 

Na zdjęciu fotografa Gautama Kamata Bambolkara widzimy wejście do opuszczonego domu w mieście Goa. Budynek wygląda tak, jakby po opuszczeniu go przez człowieka, matka natura postanowiła wziąć go w opiekę.  

Kategoria “ludzie i przyroda” 

Zwyciężczynią kategorii jest Sabrina Inderbitzi ze Szwjcarii. Autorka musiała wczołgać się do lodowej jaskini na całkowicie zamarzniętym jeziorze Bajkał. Po zrobieniu zdjęcia stwierdziła, że nie podobał jej się samochód i ludzie, którzy znaleźli się w kadrze, ale później uznała, że właściwie nie wygląda to źle. To samo stwierdziło później jury przyznając jej pierwsze miejsce.  

Kategoria “sztuka natury” 

Pierwsze miejsce w tej kategorii otrzymał Włoch Federico Testi. Na zdjęciu widzimy San Quirico d'Orcia w Toskanii. Chociaż ten region słynie z pięknej feerii barw, czarno-białe zdjęcie stworzyło niezwykły obraz, który otrzymał iście bergmanowskie oblicze.  

Kategoria “bezkręgowce”  

Autorem zdjęcia jest Chin Leong Teo z Singapuru. Na zdjęciu widać trzy wścieklice zwyczajne, które pomagają sobie wzajemnie przejść z jednego kamienia na drugi, tworząc “mrówczy most”. 

Kategoria “płazy i gady” 

Pierwsze miejsce przyznano fotografowi Shayne Kaye z Kanady. Zdjęcie przedstawia rzekotkę królewską, która w słoneczny dzień wygrzewała się na pyłkowinie. 

Kategoria “ptaki” 

Zdjęcie wykonano w Kenii, a moment uchwycił Ashok Behera z Indii. Dzieło przedstawia sępa, który wyjada oko gnu. Za nimi stoi lis afrykański, który uważnie obserwuje, co robi fotograf. 

Źródło: World Nature Photography