Ekojarmark jest organizowany przez Fundację EkoRozwoju nieprzerwanie od 2001 r. Odbywa się dwa razy do roku w samym sercu Wrocławia.

Edycja JESIEŃ 2013

Najważniejszym miejscem, obok stoisk z najlepszymi produktami lokalnymi, również tymi wyprodukowanymi w systemie Fair Trade, będzie Jurta Spotkań – oryginalny namiot koczowników z Kirgizji. Odbędą się w niej spotkania dotyczące m.in. systemu Sprawiedliwego Handlu oraz jego oddziaływania na lokalne społeczności w Ameryce Południowej, opowieści o rozwoju agroturystyki i lokalnej produkcji herbaty w Gruzji, ze Spółdzielnią Gniazdko warsztaty z budowania pojazdu na wyprawy i dużo innych atrakcji.

Zapraszamy na warsztaty z upcyklingu i pokazy rzemiosła, do namiotu zaś Doktora Bike’a chcących naprawić swój rower oraz nauczyć się jak samodzielnie o niego dbać. Nie zabraknie również strefy dobrego jedzenia, gdzie odwiedzający Jarmark będą mogli wygodnie usiąść i zjeść smakołyki od wystawców, czy napić się doskonałej ekologicznej kawy i herbaty z ekologicznych upraw w Gruzji.

fot. Agata Uniatowicz
 
Jurta Spotkań - opowieści z wypraw dalekich i tych bliższych

Jurta już po raz drugi zagości na Szewskiej. W tym oryginalnym namiocie koczowników z Kirgizji można będzie odpocząć, delektując się gruzińską herbatą lub ekologiczną kawą z Cafe Targowa. Popołudnia w Jurcie to spotkania: podróżnicy opowiedzą o wyprawach zarówno dalekich, jak i tych bliższych, ale zawsze bogatych w smaki i lokalny koloryt.
Przy gruzińskiej herbacie i lokalnych smakołykach opowiemy o działaniach na rzecz rozwoju agroturystyki i produktu lokalnego w Gruzji. Będzie o przemierzaniu świata z całą rodziną bez wielkiego budżetu i przygotowań, będzie garść wrażeń o tym, jak będąc dziewczyną na rowerze, dać sobie radę na bałkańskich bezdrożach. Będzie też życie w Tadżykistanie - a wszystko to w duchu odpowiedzialnej turystyki.
Spotkania rozpoczynać się będą o godzinie 17. Szczegółowy grafik spotkań na www.ekojarmark.pl

Jednoślad podbija świat
warsztaty ze Spółdzielnią Gniazdko - 28.09, sobota, od godz.12.

Zapraszamy na 2-godzinne recyklingowe warsztaty dla całej rodziny - "Jednoślad podbija świat".
Podczas zajęć powstanie jedyny w swoim rodzaju magiczny rower z przyczepką, za pomocą którego (dzięki naszej nieograniczonej wyobraźni) wybierzemy się w podróż po naszej planecie!

Nasz jednoślad zostanie wykonany z surowców wtórnych, a następnie ozdobiony flagami państw z całego świata. W ruch pójdą stare części rowerowe, kartony, butelki, nakrętki, tkaniny i wiele wiele innych "odzyskowych" elementów.
Uwaga! Każdy może przyłączyć się do wspólnej zabawy, przynosząc własne nakrętki, które po skończonych warsztatach zostaną oddane Fundacji "Wrocławskie Hospicjum dla dzieci".
Jarmarki Ekologiczne

Odbywające się cyklicznie od 2001 roku wrocławskie Jarmarki Ekologiczne, w każdej edycji odwiedzane przez tysiące gości, są jedyną w Polsce niekomercyjną imprezą handlową promującą zrównoważony styl życia, lokalną przedsiębiorczość oraz kształtującą postawy odpowiedzialności konsumenckiej. Jarmark to także wiele wydarzeń kulturalno-społecznych: spotkań, prelekcji promujących wielokulturowość, warsztatów edukacyjnych oraz pokazów filmowych i imprez muzycznych. Stałą jego częścią jest prezentacja dziedzictwa kulturowego (przyrodniczego, kulinarnego, historycznego) regionów z innych stron świata.

Uczestnicy

Do udziału w imprezie skrupulatnie dobieramy uczestników, aby wrocławianom i turystom Wrocław odwiedzającym pokazywać prawdziwe rękodzieło, dobre lokalne jedzenie, ale również edukować, często przez zabawę. Każdorazowo zapraszamy około 80 wystawców: lokalnych producentów, rolników ekologicznych, rzemieślników, artystów ludowych oraz wszelkie organizacje, w tym lokalne partnerstwa i organizacje pozarządowe, działające na rzecz lokalnego dziedzictwa kulturowego, zrównoważonego rozwoju oraz zajmujące się edukacją ekologiczną.

Zapraszamy do współpracy osoby oraz organizacje, które prócz sprzedaży swoich produktów i usług, są zainteresowane prowadzeniem pokazów lub warsztatów. Dla takich wystawców przewidujemy zniżki w opłacie za udział w imprezie.

Edukacja


Stawiamy na edukację konsumentów, potencjalnych odbiorców produktów lokalnych, ekologicznych i tradycyjnych. Przygotowujemy prężnie działający punkt informacyjny, w którym można zaopatrzyć się w materiały edukacyjne FER i naszych sprawdzonych partnerów oraz uzyskać informacje o możliwościach zakupu jarmarkowych produktów. Nieodzownym elementem jarmarku są również zajmujące pokazy, warsztaty, konkursy ekologiczne, prelekcje przybliżające kwestie związane z relacją między lokalnym zachowaniem wartości (kultura, sposoby uprawy etc.) a tendencjami globalizacyjnymi. Jest to kluczowe dla wzmocnienia tolerancji i  rozumienia współzależności między społeczeństwami krajów już rozwiniętych (np. Polski) a krajami będącymi w okresie transformacji czy krajami Globalnego Południa.