Złote drzewo z Lucignano to majestatyczny relikwiarz, który uważany jest za arcydzieło średniowiecznego złotnictwa. Ma 2,7 metra wysokości. Tworzono je w dwóch etapach. Pierwszą wersję zabytku stworzył w 1350 nieznany złotnik. Ostatnia modyfikacja nastąpiła w 1471 roku i odpowiadał za nią słynny artysta z Sieny Gabriello D’Antonio. Drzewo zostało przekazane duchownym z kościoła św. Franciszka w Lucignano.

Kradzież niezwykle cennego Złotego Drzewa

Zabytek wykonano z pozłacanego srebra i miedzi. Konstrukcja jest metaforą życia Jezusa. Korzeń, pień i gałęzie mają oznaczać trzy etapy: jego początki, mękę i zmartwychwstanie. W 1914 roku cenny zabytek został skradziony i rozbity na kawałki.

Śledczy sugerowali, że złodzieje chcieli sprzedać fragmenty na czarnym rynku. To dlatego, że zabytek był zbyt rozpoznawalny, aby bezpiecznie pozbyć się go w całości. Po kradzieży ocalały jedynie resztki gałęzi i część podstawy.

Sprzedaż i tak okazała się bardzo trudna. Fragmenty ukryto w różnych kryjówkach we Włoszech, m.in. w okolicach Sarteano, niedaleko Sieny. Wiele z fragmentów odnaleziono w latach 1927–1929, ale najważniejszych elementów krucyfiksu, czterech okrągłych medalionów, pięciu srebrnych tabliczek, trzech miniatur i kilku złoconych gałęzi nie udało się odzyskać.

Po 109 latach udało się odnaleźć brakujące fragmenty

Złoty zabytek udało się odrestaurować. Dzięki części odzyskanych fragmentów i replik brakujących elementów wykonanych na podstawie starych fotografii z XIX wieku, konserwatorzy sztuki zrekonstruowali całe drzewo w 1933 roku. Wydawało się, że zaginione części drzewka przepadły bezpowrotnie. Nikt nie widział ich od 109 lat. Jednak najnowsze doniesienia z Włoch sugerują, że jeszcze nie wszystko stracone.

Władze Toskanii wydały komunikat, że w rejonie miasta Arezzo udało się odnaleźć 5 zaginionych fragmentów – Otrzymaliśmy informację o tym, że 5 tabliczek ze Złotego Drzewa, które pierwotnie znajdowały się na odwrocie medalionów z gałęzi, znajdują się w jaskini nieopodal Arezzo – czytamy w komunikacie.

Dziedzictwo kultury Włoch częściowo uratowane

W oświadczeniu przekazano, że odnaleziono również jeden z pergaminów z portretem proroka, kryształ górski, który powiększał ów portret, a także 16 wizerunków świętych, które zdobiły podstawę Złotego Drzewa. Konserwatorzy już otrzymali zadanie, aby ponownie umieścić brakujące elementy w relikwiarzu. Wymaga to częściowego demontażu zabytku.

https://publish.twitter.com/?query=https%3A%2F%2Ftwitter.com%2FAncientPages%2Fstatus%2F1721552577077072062&widget=Tweet

– Mam nadzieję, że części Złotego Drzewa, które nie zostały jeszcze odnalezione, uda się jak najszybciej odzyskać. To niezwykle ważny zabytek i część dziedzictwa narodowego Włoch, jak i regionu Toskanii – powiedział dr Andrea Di Pasquale, przedstawiciel włoskiego Ministerstwa Kultury. Jednak poszukiwania nie będą łatwe. Na razie brakuje tropu, który prowadziłby do innych skradzionych elementów. Najnowsze odkrycie jest jednak nadzieją, że w przyszłości uda się skompletować wszystkie fragmenty zabytku.

Źródło: Esseci