Jak przekonują inspektorzy Sanepidu Polska to teren szczególnego ryzyka jeśli chodzi o kleszcze. Gatunek ten ma w naszym kraju doskonałe warunki do rozwoju. To przede wszystkim liściaste lasy województw: podlaskiego, mazursko –warmińskiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Jednak zasięg populacji kleszczy powiększa się i w ciągu ostatnich lat obserwuje się wzrost ich populacji także w centrum kraju, szczególnie na Mazowszu. Właśnie tutaj pierwszym kwartale tego roku odnotowano 232 zachorowań na boreliozę i 2 przypadki kleszczowego zapalenia opon mózgowych. 
 

Coraz więcej boreliozy w Europie - ocieplenie sprzyja
 

W ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność na kleszczowe zapalenie mózgu zwiększyła się w Europie o 400 proc. Skąd taki gwałtowny przyrost? Zdaniem ekspertów winne jest ocieplenie  klimatu.
 

Wzrosty średnich rocznych temperatur, notowane na przestrzeni ostatnich lat spowodowały pojawienie się w Europie Środkowej, w tym w Polsce, gatunków fauny i flory, które wcześniej występowały jedynie na południu Europy, czyli na obszarach cieplejszych i znacznie bardziej wilgotnych. Jednym z tych gatunków, który znalazł dogodne warunki bytowania w polskich  lasach, na łąkach, w ogrodach, w parkach i na działkach, są kleszcze.
 

Ocieplenie klimatu odpowiedzialne jest nie tylko za poszerzenie się strefy występowania kleszczy, ale również za przedłużenie okresu ich żerowania. Jeszcze 20 lat temu sezon aktywności kleszczy trwał od kwietnia do października. Łagodniejsze zimy i wcześniejsze wiosny spowodowały, że zaczyna się on już w marcu i trwa do listopada. Niegdyś kleszcze przeczekiwały chłodne okresy pod wilgotną ściółką lub pokrywą śniegu. Jednak podczas łagodnej zimy, jakie obserwujemy od kilku lat, kleszcze mogą żerować cały rok, gdyż udaje im się przetrwać w szyszkach, w sianie lub w sierści zwierząt, a ich ukąszenia mogą być równie niebezpieczne jak latem. 
 

Aktywności kleszczy sprzyja też wzrost udziału drzew liściastych w strukturze ogólnej lasów Polski, przez co rozszerzają się strefy endemiczne tego pasożyta. W związku z ociepleniem klimatu nastąpiła także  zmiana modelu zachowań Polaków, którzy więcej czasu spędzają w plenerze, częściej uprawiają sport na wolnym powietrzu i  podróżują do regionów endemicznych.

________________________________________

Właśnie trwa 10. edycja konkursu TRAVELERY. To najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze. Zagłosuj na "Podróż roku"!