Podróż w stylu Orient Express – to marzenie znajduje się na liście marzeń wielu osób. Już w 2023 r. w Europie zostanie uruchomione nowe luksusowe połączenie z Włoch do kilku europejskich miast, w tym do Paryża, Stambułu i Splitu.

Orient Express La Dolce Vita. Gdzie i za ile będzie można nim pojechać?

Słynny Venice-Simplon Orient Express, kursujący z Wenecji do Londynu, już niebawem będzie miał nowego rywala. Włoskie usługi kolejowe chcą zachęcić nowe pokolenie podróżnych do korzystania z pociągów. Zaproszeni są wszyscy, których będzie stać na taki luksus. W przeciwieństwie do Venice-Simplon, wagony La Dolce Vita nie będą urządzone w stylu art deco. Dominować mają kolory i wzory typowe dla lat 60. i 70. XX w. W każdym z sześciu pociągów zaprojektowanych przez mediolańskie studio Dimorestudio znajdzie się 12 luksusowych wagonów, 18 apartamentów (w tym jeden honorowy) oraz wagon restauracyjny, w którym serwowana będzie włoska kuchnia haute cuisine.

Orient Express La Dolce Vita będzie kursował od Alp na północy Włoch, po plaże na południu kraju. Podróżni będą mogli podziwiać sztukę i kulturę miast takich jak Mediolan, Florencja, Wenecja czy Rzym. Trasy włoskie potrwają od jednej do trzech nocy. W ofercie znajdą się również trzy międzynarodowe trasy z Rzymu do Paryża, Stambułu oraz Splitu – drugiego co do wielkości miasta w Chorwacji.

Usługa już teraz jest reklamowana jego „nowy sposób doświadczania Włoch” oraz „przyjazna dla środowiska przygoda, podczas której odkrywane są zapomniane drogi”. Ile to kosztuje? Noc w pociągu Orient Express La Dolce Vita to wydatek około 2 tys. euro. Dla wielu chętnych taka atrakcja nadal pozostanie więc w strefie marzeń.

Podróże kolejowe po Europie

Coraz większa świadomość ludzi na temat zmian klimatycznych oraz zainteresowanie pierwszymi podróżami kolejowymi przyczyniły się w ostatnich latach do wzrostu popularności pociągów sypialnych. Można powiedzieć, że trend od niedawna przeżywa swój renesans. Nowe połączenia w stylu Orient Express to nie wszystko. Francuski start-up Midnight Trains ma zabrać pasażerów z Paryża do kilku europejskich miast w 2024 roku. Inwestycja jest nazywana w branży „hotelem na szynach”.

Nie tylko luksusowe podróże zyskują na popularności. W przyszłym roku RegioJet i European Sleeper połączą Pragę, Brukselę, Berlin i Amsterdam, a podróżni będą mogli skorzystać z takich udogodnień, jak bezpłatny dostęp do Internetu, śniadanie czy darmowa kawa.

Źródło: Lonely Planet