Okładkowy reportaż wrześniowego wydania National Geographic to opowieść o cudach medycyny, ludzkiej tożsamości i nadziei.

„Nowa twarz Katie”, reportaż opowiadający historię Katie Stubblefield, najmłodszej w Stanach Zjednoczonych pacjentce, która przeszła operację transplantacji twarzy, to przykład dziennikarstwa najwyższej klasy. Przedstawiciele National Geographic przez ponad dwa lata towarzyszyli Katie, jej rodzinie oraz specjalistom Kliniki Cleveland od momentu, w którym młoda pacjentka trafiła do kliniki, po samą procedurę przeszczepu twarzy oraz kolejne operacje, które musiały nastąpić później. Dzięki wyłącznej i bezprecedensowej zgodzie dla National Geographic, ta wciąż eksperymentalna dziedzina medycyny, jaką są przeszczepy twarzy, została udokumentowana w sposób nieprzedstawiony nigdy wcześniej. Numer z Katie na okładce ukaże się w sprzedaży 28 sierpnia.

„Nowa twarz Katie” to opowieść o nadziei i uporze, ludzkiej tożsamości, miłości i oddaniu rodziców do swojego dziecka i medycznym cudzie, dzięki któremu Katie otrzymała drugą szansę w życiu – mówi Susan Goldberg, redaktor naczelna NG USA. Materiał został przygotowany z właściwym dla National Geographic przywiązaniem do wizualnej strony opowieści. Jego twórcom zależało na tym, aby czytelnik mógł się postawić w roli konkretnej osoby, której los stał się punktem wyjścia do opisania przełomowych sukcesów współczesnej medycyny. Okazało się to możliwe wyłącznie dzięki odwadze Katie Stubblefield oraz jej rodziców, którzy pozwolili nam dzielić tę trudną drogę razem z nimi i pokazać ją reszcie świata. W efekcie „Nowa twarz Katie” oferuje wyjątkowy wgląd w przełomową medyczną procedurę oraz prowokuje czytelnika do zweryfikowania związku, jaki przypisujemy naszym zewnętrznym obliczom, a wewnętrznemu poczuciu tożsamości, dodaje Goldberg.

Opowieść rozpoczyna się od dwóch tragedii. Pierwsza z nich to impulsywna decyzja 18-letniej wtedy Katie o popełnieniu samobójstwa przy użyciu strzelby, wskutek czego kula odbiera jej nos, usta, szczękę, przód twarzy, fragment czoła oraz częściowo wzrok. Druga tragedia miała miejsce około 3 lata później i dotknęła ona Sandrę Bennington, której 31-letnia wnuczka Andrea zmarła wskutek przedawkowania narkotyków. 

Losy obydwu kobiet splotły się na zawsze w 2017 roku, ponieważ Andrea była dawczynią twarzy, którą otrzymała Katie. 

Procedura transplantacji całej twarzy, którą przeprowadzili specjaliści z Kliniki Cleveland, trwała 31 godzin. Zapisze się ona w historii jako 40. udany przeszczep twarzy. Katie Stubblefield jest jedną z najmłodszych na świecie oraz najmłodszą w Stanach Zjednoczonych osobą, która przeszła taką operację.

Autorka tekstu Joanna Connors oraz fotografki Maggie Steber i Lynn Johnson w przeciągu dwóch lat spędziły setki godzin w towarzystwie Katie, jej rodziców oraz lekarzy. Były obecne podczas licznych operacji, chwil szczęścia, niepewności i cierpienia. Efektem ich zaangażowania (oraz zaufania ze strony Katie oraz jej najbliższych) jest reportaż, który z empatią ukazuje drogę, jaką młoda kobieta przeszła w ciągu ostatnich kilku lat. 

Wrześniowe wydanie National Geographic w sprzedaży od 28 sierpnia.