Purja to były komandos, członek elitarnej brytyjskiej jednostki Special Boat Service (SBS). Pod koniec 2019 roku ustanowił rekord - zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników w nieco ponad pół roku. 

Wcześniejsze dokonania himalaistów na tym polu bledną w porównaniu z wyczynem Nepalczyka. Jako pierwszy w historii wszystkie 14 szczytów zdobył Reinhold Messner, który „gromadził” szczyty jak trofea przez 16 lat. Polakowi Jerzemu Kukuczce wejście na 10 najwyższych gór w Himalajach i 4 w Karakorum zabrało 7 lat 11 miesięcy i 14 dni. Nimsdai – jak woli być nazywany Purja – zrobił to w ciągu 189 dni, z czego pokonanie pierwszych 11 zabrało mu 94 dni.


Więcej o rekordzie Purji: Nirmala Purji misja (nie)możliwa. Jak były komandos zdobył wszystkie ośmiotysięczniki w pół roku


Choć były komandos zaczął się wspinać w 2012 roku, to jak sam podkreśla, jego „profesjonalna kariera” na tym polu zaczęła się dopiero w ubiegłym roku. 

„Wkraczając w drugi rok mojej zawodowej kariery alpinistycznej, chcę przesuwać granice ludzkiego potencjału, podejmując jeszcze jedno ostateczne wyzwanie: wyprawę #K2winter. Mam nadzieję, że jesteście tak podekscytowani, jak ja” - poinformował 37-letni Nimsdai w mediach społecznościowych. 

 

 

Na razie Purja nie podał żadnych szczegółów dotyczących innych członków wyprawy, czy daty startu. Enigmatyczne oświadczenie, w którym podkreśla, że jego drużyna jest doskonale przygotowana do osiągnięcia celu, nie ujawnia, czy Nepalczyk poprowadzi osobną wyprawę, czy też dołączy  do jednej z ekip, które także mają w tym sezonie w planach wejście na K2. 

Będzie tłoczno na K2

O planowanej wyprawie poinformowała już m.in. agencja Seven Summits Trek, której wspinaczkowa ekipa ma liczyć aż 45 osób. W tym gronie znaleźć ma się też Polak – Waldemar Kowalewski. 

Zamiar wejścia na K2 ogłosili też napalscy Szerpowie , a zbiórkę na ten cel uruchomił Mingma Gyalje Sherpa. W Pakistanie jest również kolejny himalaista - John Snorii. Islandczyk, który poprowadzi malutką wyprawę, w której skład wchodzą jeszcze Muhammad Ali Sadpara wraz synem Sajidem Ali.

K2  (8611 m n.p.m.) to drugi najwyższy szczyt na świecie i jedyny z ośmiotysięczników, który pozostaje niezdobyty zimą. Z pozostałych 13 szczytów aż 10 pierwszych zimowych wejść dokonali Polacy. Polską „lodową odyseję” rozpoczęło wejście Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego na Mount Everest, 17 lutego 1980 roku. 


Przeczytaj też: Tak rozpoczęła się lodowa odyseja Polaków. 40 lat temu zdobyli zimą Everest


W tym roku obchodziliśmy 40. rocznicę pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest. Nic dziwnego, że za doskonały sposób na uczczenie tej rocznicy i domknięcie pewnego etapu w historii himalaizmu byłoby zdobycie K2 zimą przez Polaków. 

Niestety dotychczasowe próby były nieudane. Ostatnia polska wyprawa miała miejsce w sezonie 2017/2018. Duże zainteresowanie K2 w tegorocznym sezonie zimowym może oznaczać, że będziemy musieli pożegnać się z tym marzeniem.