Nigeryjski Instytut Badań Medycznych (NIMR) oświadczył, że nowy test jest tańszy niż inne dostępne na rynku badania i może dać wyniki w mniej niż 40 minut, a zestaw do jego przeprowadzenia będzie kosztował mniej niż 25 dolarów, próbki mogą być zaś analizowane przy użyciu mobilnej maszyny, którą mogą obsługiwać personel po minimalnym przeszkoleniu.

"Widzieliśmy potrzebę zwiększenia liczby zestawów testowych – zwłaszcza takich, które mogą dać wyniki w krótkim czasie, ponieważ szpitale odmawiały leczenia pacjentów bez oficjalnych wyników Covid-19"– powiedział Babatunde Salako, dyrektor NIMR – "Maszyna, której używamy, nie jest zwykłą maszyną PCR. Kupiliśmy ją, a następnie dostosowaliśmy do niej zestaw testowy. Pierwotnie była ona przeznaczona do diagnozowania innych patogenów". Chociaż Salako dodał, że w przypadku nowego zestawu testowego NIMR wskaźnik wykrywalności jest nieco niższy niż w przypadku testów PCR (które wyszukują RNA wirusów w organizmie, potwierdzając lub wykluczając ich obecność), podkreślając jednak, że na razie jest on wystarczająco dobry. 


Wyzwania związane z testowaniem 

Dotychczas Nigeria importowała zestawy testów PCR z Chin, ale szybko stanęła w obliczu wyzwań związanych z pozyskaniem ich wystarczającej liczby, by przetestować większość z 200 milionów mieszkańców. 

"Jesteśmy zdania, że nowy test jest bardzo ważny, ponieważ urozmaici on sposób przeprowadzania badań, bo dzięki mobilności maszyn wszyscy mieszkańcy małych wiosek i odległych obszarów mogą się przebadać” – powiedział Salako, który stoi na czele NIMR od 2016 roku. 

Według danych Nigeryjskiego Centrum Zwalczania Chorób z dnia 2 października 2020 roku, jak dotąd Nigeria odnotowała ponad 59 000 przypadków zarażeń i więcej niż 1000 zgonów na Covid-19.  Nigeria ma największą populację w Afryce, ale dotychczas udało się tam przebadać tylko około 500 000 z 200 milionów osób.

Testy PCR jest najbardziej rozpowszechnionym i bardzo dokładnym badaniem diagnostycznym w celu ustalenia, czy ktoś jest zainfekowany koronawirusem, jednak wymagają one specjalistycznych materiałów, drogich narzędzi i wiedzy wyszkolonych techników laboratoryjnych, co spowodowało niedobory w ich ilości i luki w poprawności ich wyników na całym świecie. 

O ile w Nigerii testy w państwowych laboratoriach są bezpłatne, o tyle takich placówek jest niewiele i są one tylko w dużych miastach. Zdarza się też, że z powodu braku zestawów testowych urzędnicy służby zdrowia muszą przenosić próbki do innych stanów w celu potwierdzenia wyników. 

"Moją troską i pasją zawsze było to, że Nigeria nie musi czerpać z zewnątrz, by postawić diagnozę. Mamy naukowców, którzy są do tego zdolni, jeśli mają niezbędne wsparcie. To właśnie doprowadziło do naszej wizyty w Senegalu i Chinach, gdzie szkoliliśmy naszych ludzi w zakresie wykrywania patogenów jeszcze zanim zaczął się Covid – w sierpniu i wrześniu 2019” – powiedział Salako, zapowiadając, że nowe zestawy testowe będą produkowane masowo po tym, jak zostaną zatwierdzone przez organy regulacyjne – Nigeryjskie Centrum Kontroli Chorób i Radę Nauk o Laboratoriach Medycznych w Nigerii. "Nie oczekujemy, że walidacja potrwa długo” – dodał – “Jedynym ograniczeniem jest to, że musimy wyprodukować więcej próbek tych zestawów i nabyć kilka nowych maszyn, które są kluczowe dla naszej pracy. Kiedy już to zrobimy, będziemy mogli produkować testy na dużą skalę i służyć rynkom w całej Afryce." 

Wsparcie do Nigerii napłynie też z zewnątrz – w swoim oświadczeniu sprzed kilku dni Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że przy współpracy z kilkoma regionalnymi partnerami i agencjami darczyńców sfinalizowała plany dostarczenia 120 milionów "przystępnych cenowo" i wysokiej jakości szybkich testów na Covid-19 do krajów o niskich i średnich dochodach, w tym w Afryce. Antygenowe testy diagnostyczne mają kosztować poniżej 5 dolarów za sztukę.