Plastikowe odpady są już wszędzie. W oceanach, na szczytach ośmiotysięczników, w żywności, w kosmetykach, a nawet w kosmosie. Zanieczyszczamy naszą planetę na niewyobrażalną skalę. Uczeni alarmują, że jest to coraz bardziej niepokojące, szczególnie że wpływ na nasze zdrowie jeszcze nie jest dokładnie znany.

Po raz pierwszy w historii odnaleziono mikroplastik w ludzkich płucach

Naukowcy pierwszy raz w historii odnaleźli mikroplastik, który znajdował się głęboko w tkankach płucnych. Najbardziej niepokojące w odkryciu jest to, że cząsteczki zostały zidentyfikowane u większości badanych pacjentów. Odkrycia dokonali uczeni z University of Hull oraz lekarze ze szpitala Castle Hill w brytyjskim Cottingham. Najnowsze badanie zostało opublikowane w magazynie naukowym Science of the Total Environment.

W marcu świat obiegła sensacyjna wiadomość o tym, że drobne cząsteczki plastiku pierwszy raz odkryto w ludzkiej krwi. Znajdowały się one u 17 z 22 badanych. Eksperci już wtedy ostrzegali, że mikroplastik jest o tyle niebezpieczny, że może przemieszczać się po organizmie człowieka i powodować większe, długoterminowe szkody w ciele. Teraz mamy dowód, że mieli rację. Plastik jest już w naszych płucach.

Naukowcy odnaleźli aż 12 rodzajów tworzyw sztucznych

W najnowszych badaniach naukowcy pobrali próbki tkanek płucnych od 13 pacjentów, którzy mieli przejść operacje chirurgiczne. W trakcie analizy okazało się, że u 11 osób znajdują się ślady plastiku. Naukowcy w trakcie badań analizowali cząstki o wielkości do 0,003 milimetra.

Za pomocą spektroskopii zidentyfikowali rodzaj tworzywa sztucznego, który znalazł się w płucach badanych. Wykorzystano również próbki kontrolne, aby określić skalę zanieczyszczenia. Badacze odnaleźli w sumie 12 rodzajów drobin z tworzyw sztucznych. To głównie polipropylen, który używany jest głównie do produkcji plastikowych opakowań oraz PET, z którego tworzy się butelki.

Badania wykazały, że najwięcej mikroplastiku zgromadziło się w najgłębszych częściach płuc

W najnowszym odkryciu najbardziej niepokojące jest to, że plastiku w powietrzu jest tak dużo, że swobodnie przedostaje się on do naszych płuc podczas oddychania. Autorzy badania przyznają, że chociaż drobinek mikroplastiku było relatywnie niewiele, to ich obecność widoczna była w całych płucach. Co ciekawe, im głębiej, tym cząsteczek było więcej.

– Nie spodziewaliśmy się, że znajdziemy tak dużą ilość mikroplaktiku w najgłębszych częściach płuc – mówi autorka badania Laura Sadofsky. – Jest to o tyle zaskakujące, ponieważ drogi oddechowe są mniejsze w dolnej części płuc. Nie sądziliśmy, że cząstki tych rozmiarów mogą dotrzeć tak głęboko – dodała. Sadofsky twierdzi również, że ich odkrycie może być ważne w kontekście zwiększania naszej świadomości o zanieczyszczeniu tworzywami sztucznymi, a dodatkowo może pomóc w określeniu konkretnego wpływu na zdrowie.

Jak mikroplastik wpływa na nasze środowisko?

Mikroplastik to cząstki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 mm. Powstaje na skutek rozpadu większych kawałków plastiku na mniejsze np. butelek lub foliówek, a nawet odpadów po rybołówstwie pod wpływem promieniowania UV i wody morskiej. 

Każdego roku wyrzucamy nawet 13 milionów ton plastikowych odpadów, a do 2050 roku ta liczba ma jeszcze kilkukrotnie wzrosnąć. Badania z poprzednich lat wykazały, że drobinki tworzyw sztucznych znalazły się nawet w łożyskach kobiet w ciąży.

Mikroplastik jest na tyle lekki, że jego drobinki w bardzo dużych ilościach znajdują się w powietrzu. Naukowcy przyznają, że pilnie potrzebne są badania, czy jak te cząsteczki wpływają na organizm człowieka i czy zwiększa to ryzyko zachorowania np. na raka.

Źródło: Science of the Total EnvironmentThe Guardian