3 lipca do Polski dotarła smutna wiadomość z Himalajów. Nie żyje polski himalaista Paweł Kopeć. Dzień wcześniej, 2 lipca, zdobył szczyt Nanga Parbat. Tego samego dnia na ośmiotysięcznik weszło też dwóch innych Polaków: Piotr Krzyżowski i Waldemar Kowalewski.

Śmierć Polaka w Himalajach

Wejście na szczyt to dopiero połowa sukcesu. Do wielu wypadków dochodzi w drodze powrotnej do baz. Pierwszym etapem zejścia z Nanga Parbat było dotarcie do obozu zlokalizowanego na wysokości 6800 m. To stamtąd himalaiści rozpoczęli atak szczytowy. Jeszcze na wysokości 7300 m Paweł Kopeć zaczął coraz silniej odczuwać zmęczenie i odwodnienie. Jak poinformowała redakcja serwisu wspinanie.pl osłabiony wspinacz „zmarł w obozie 4 lub w jego pobliżu”.

Kopeć schodził z ośmiotysięcznika razem z Kowalewskim. Himalaistka Monika Witkowska poinformowała na swoim profilu na Facebooku, że drugi Polak bezpiecznie dotarł do bazy.

Nie żyje Polski himalaista Paweł Kopeć

Paweł Kopeć należał do Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego oraz kadry Polskiego Związku Alpinizmu. Doświadczenie we wspinaczce zdobywał między innymi w kieleckiej Kadzielni, Jurze Krakowski-Częstochowskiej czy Tatarach. Za granicą wspinał się Alpach i Kaukazie.

Wyprawa na Nanga Parbat nie była jego pierwszym himalajskim doświadczeniem. W 2018 r. próbował zdobyć Manaslu, udało mu się to dopiero rok później. W 2021 r. razem z Pawłem Michalskim brali udział w wyprawie na Lhotse. Bez tlenu z butli dotarli do obozu 4 na wysokości około 8000 m.

– Po pierwszym w życiu wyjeździe w Himalaje, podczas którego zamierzaliśmy zdobyć szczyt Manaslu o wysokości 8156 m. n. p. m, zrozumiałem, że himalaizm i wspinanie zimowe jest tym, co chcę robić w życiu. Pomimo tego, że pierwsza próba była nieudana, nie zrezygnowałem… bo wiedziałem, że tam wrócę i stanę na szczycie…– pisał Kopeć na swoim profilu na Facebooku.

Polacy na Nanga Parbat

Pierwsi Polacy weszli na Nanga Parbat 13 lipca 1985 r. Byli to: Zygmunt Andrzej Heinrich, Jerzy Kukuczka i Sławomir Łobodziński. Himalaiści poruszali się nową drogą południowo-wschodnim filarem flanki Rupal. W trakcie historycznej wyprawy w lawinie zginął Piotr Kalmus. Dwa dni później, 15 lipca 1985 r., na szczyt Nanga Parbat dotarła pierwsza kobieca wyprawa w składzie: Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska, Wanda Rutkiewicz. Dobrosława Miodowicz-Wolf weszła na wysokość prawie 8000 m n.p.m.

W kolejnych latach dziewiąty co do wysokości szczyt świata zdobywali między innymi: Piotr Pustelnik (1992), Krzysztof Wielicki (1996), Kinga Baranowska (2007) i Artur Chajzer (2010). 25 stycznia 2019 r. podczas zejścia z Nanga Parbat zginął Tomasz Mackiewicz.