Podczas imprezy odbywają się wydarzenia towarzyszące: Festiwal Lachów i Górali oraz Festiwal Smaku. Szczególnym obszarem pozostaje Strefa Dzieci, które z zasady nie mogą się nudzić, gdy rodzice pokonują kilometry tras.

Miasteczko Biegowe jest położone na 7-hektarowym terenie w zakolu Popradu. To tutaj startują i mają metę niemal wszystkie biegi. W kilku dużych namiotach znajduje się m.in. strefa EXPO, biuro zawodów czy też wydzielona strefa dla zawodników startujących w Iron Run. Ponadto są jeszcze Strefy: Chillout, Dziecka i Rowerowa.

W piątek, 8 września czeka nas Mila, Bieg na 15 km, Bieg w Krawacie (600 m!), Bieg Lachów i Górali oraz Bieg Nocny na 7 km.  
Sobota to: Bieg 7 Dolin na 100 km ze statusem PZLA Mistrzostw Polski masters, Bieg 7 Dolin na 61 km, Bieg 7 Dolin na 36 km, Górskie Mistrzostwa Polski w Nordic Walking, Bieg Kobiet, Sądecka Dycha, także ze statusem PZLA Mistrzostw Polski masters, Bieg Dzieci, Bieg Młodzieży i Kibiców, Bieg Przebierańców, Bieg na 3 km, a także Nocny Bieg Rodzinny na 5 km. 

W niedzielę zawodnicy wyruszą na trasę Koral Maratonu, Biegu Górskiego na 23 km, Półmaratonu śladami św. Kingi (PZLA Mistrzostw Polski masters) i Biegu Górskiego na 11 km, Biegu na Górę Kicarz, Mistrzostw Polski w HILL Nordic Walking, Biegu Dzieci oraz Biegu na 1 km. 
Wyjątkową konkurencją jest Iron Run. W ciągu trzech dni etapówki zawodnicy przebiegną ponad 100 km. Do rywalizacji stają w Biegu na 15 km, Mili, Biegu Nocnym na 7 km, Ultramaratonie na 61 km, Biegu na 3 km, Biegu Nocnym na 5 km, Koral Maratonie, Biegu na Górę Kicarz oraz Biegu na 1 km. 

Jeden z uczestników Festiwalu Biegowego wyjedzie z Piwnicznej nowiutkim samochodem ufundowanym przez firmę Koral - do wygrania jest Toyota Aygo X. W losowaniu, jakie odbywa się w ostatni dzień Festiwalu, biorą udział ci wszyscy biegacze, którzy ukończą choć jedną konkurencję na dystansie 10 km bądź większym. 

Znane atrakcje biegowe pozostają niezmiennie osią wydarzeń w Piwnicznej- Zdroju i okolicach, ale od lat ambitna i rekreacyjna rywalizacja sportowa uzupełniana jest przez imprezy towarzyszące, których zadaniem jest dopełnienie pobytu w taki sposób, by każdy miał dodatkową satysfakcję.
Dlatego scenę festiwalową zajmują przez trzy dni zespoły biorące udział w Festiwalu Lachów i Górali, dlatego obok sceny stają dziesiątki stoisk kół gospodyń wiejskich z regionalnymi przysmakami, co dość zasadnie można określić jako Festiwal Smaków.

Szczególnym obszarem pozostaje Strefa Dzieci, które z zasady nie mogą się nudzić, gdy rodzice pokonują kilometry tras. W tej strefie można będzie wymalować twarz albo wymalować kartki papieru wedle wyobraźni. Jak latorośl lubi gry planszowe to je dostanie, jak będzie chciała poczytać – też zostanie obsłużona, posłucha bajek również wtedy, gdy czytać nie potrafi.

Dodatkowych argumentów za przyjazdem rodzinnym można poszukać również obok Miasteczka Biegowego. Wycieczki rowerowe, kajakowe i pontonowe, dziesięciokilometrowy spływ Popradem z Piwnicznej do Rytra, wyprawa ciuchcią drogową do Łomnicy, wycieczka do Pijalni Artystycznej, do parku i na place zabaw w okolicy to też powody, by tam być i dobrze się bawić.

Festiwalowi Biegowemu towarzyszy też wiele innych imprez. Szczególnie barwny i kolorowy jest Festiwal Lachów i Górali, w którym co razu biorą udział dziesiątki zespołów regionalnych. Wszystkie kapele prezentują swój folklor, sprawiając, że oprócz uczestnictwa w biegach mamy też możliwość posłuchania ludowej muzyki. To dla wielu ogromna frajda.

Jeśli mowa o folklorze, to nie może zabraknąć też smaków regionalnej kuchni. I znów panie z Kół Gospodyń Wiejskich będą mogły w trakcie Festiwalu Smaków zaprezentować swoje fantastyczne, przekazywane z pokolenia na pokolenie umiejętności. Smaków będzie mnóstwo więc na pewno będzie co zjeść