1. Wieloplany. 

Spróbuj budować zdjęcia wieloplanowe. Świetnym przykładem tak skonstruowanych fotografii są prace Alexa Webba, Tomasza Tomaszewskiego czy Macieja Dakowicza. Zdjęcia takie w konstrukcji przypominają budowę z klocków. Znajdziesz pierwszy punkt zaczepienia, poczekaj na kolejne.

Obiektyw 35 mm i do dzieła. Zobaczcie to na przykładzie fotografii z Kalkuty. I tak – zaintrygował mnie pies. Pies to zawsze jest dobry początek dla miłośników tych zwierząt. Był to pies z blizną na głowie. 

Fot. Joanna Mrówka/ IG @mrowka_joanna

Ale sam pies to za mało, czekamy co się jeszcze wydarzy. Po chwili przychodzą dwie kobiety. 

Fot. Joanna Mrówka/ IG @mrowka_joanna

I wreszcie całości dopełnia przepływający statek, z widocznymi sylwetkami kilku osób.

Fot. Joanna Mrówka/ IG @mrowka_joanna

2. Korzystaj ze światła i cieni.

Jeżeli zobaczysz miejsce z potencjałem, poczekaj. Jeśli masz problem z czekaniem, ustal sobie limit – np. czekam 15 minut.

Fot. Joanna Mrówka/ IG @mrowka_joanna

Spróbuj pułapki świetlnej – ustaw ekspozycję na światła, a wtedy szczegóły w cieniach znikną. Przy dzisiejszych aparatach trzeba będzie im jeszcze pomóc w obróbce – duży kontrast plus wygaszenie czerni. 

Fot. Joanna Mrówka/ IG @mrowka_joanna

3. Nie bój się ludzi.

Pytając czy możesz zrobić zdjęcie, nic nie tracisz, a możesz zyskać. Na pytanie „a po co to zdjęcie?" dobrze odpowiedzieć zgodnie z prawdą.

Pan Edward siedział z kolegą w jednej z krakowskich kawiarni. Interesująca twarz sprawiła, że podeszłam i powoli podniosłam aparat do oka, obserwując jak zareagują. Zaprosili mnie do środka, poczęstowali herbatą. Oddając mi wszystkie swoje ciasteczka, poopowiadali o wojnie – obydwaj są kombatantami. 

Mimo, że pan Edward, jak przyznał, nie lubi być fotografowany, nie miał nic przeciwko moim zdjęciom, a na odchodne uraczył mnie buziakiem.

Fot. Joanna Mrówka/ IG @mrowka_joanna


Joanna  Mrówka, uhonorowana tytułem Artiste FIAP, jest też autorką i współautorką wielu wystaw fotograficznych - indywidualnych, zbiorowych, poplenerowych, pokonkursowych. Brała aktywny udział m.in. w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych, organizowanych pod patronatem FIAP, zdobywając wiele medali, nagród i wyróżnień. Prowadzi też warsztaty fotograficzne, między innymi w ramach Akademii Odkryć Fotograficznych. Od 2015 roku stale współpracuje z Agencją Fotografów Forum. 

Joanna Mrówka, fotograf maja w cyklu Fotograf Miesiąca National Geographic Polska / (fot. Konstancja Nowina Konopka)