Naukowcy zawsze zmagają się z tym, w jaki sposób mówić o swoich badaniach, tak by dotrzeć do jak najszerszej rzeszy ludzi. Powstają różne inicjatywy, by to ułatwić. 

Na przykład w 2008 roku po raz pierwszy ogłoszono w USA konkurs Dance Your Ph.D. (Wytańcz swój doktorat), w którym naukowcy wyrażają swoje badania poprzez taniec. Celem jest wyjaśnienie doktoratu w prosty, skuteczny i angażujący sposób.

Jego organizatorami są American Association for the Advancement of Science (AAAS), czyli Amerykańskie Towarzystwo Postępu Nauki, prestiżowe czasopismo „Science” i firma Primer.ai zajmująca się sztuczną inteligencją z siedzibą w San Francisco. Właśnie ogłoszono laureata najnowszej edycji.

Wyrazić zachowania kangurów w tańcu

Zwycięzcą najnowszej edycji konkursu został wiodący brazylijski naukowiec zajmujący się badaniem kangurów. Jest to dr Weliton Menário Costa, który uzyskał doktorat na Australijskim Uniwersytecie Narodowym (ANU). Badacz łączy pracę naukową z karierą muzyczną. Znany jest pod scenicznym imieniem WELI.

WELI w czasie pracy na planie teledysk / Fot. ANU

Dr Menário Costa zachwycił sędziów swoim kreatywnym i dziwacznym tańcem „Kangaroo Time (Club Edit)” (ang. Czas kangura – edycja klubowa). Taniec, który zaprezentował, jak wyjaśnił naukowiec czerpie z jego brazylijskich korzeni. Ma on na celu zilustrowanie różnych cech osobowości kangurów. Oryginalna wersja utworu pojawiła się już w klubach, na festiwalach, zajęciach tanecznych i w stacjach radiowych.

„Jak wygrana w Eurowizji”

– Wygrana w tym konkursie jest dla mnie odpowiednikiem zwycięstwa w Eurowizji. Myślę, że nie tylko pokazuje niesamowitą siłę badań prowadzonych tutaj w Australii, ale także to, jak kreatywni jesteśmy jako naród. Nawet my, naukowcy! – zaznaczył dr Menário Costa. U podstaw jego produkcji leży przesłanie o inkluzywności i różnorodności. W teledysku biorą udział przedstawiciele różnych krajów, mniejszości i społeczności.

– Jednym z głównych przesłań, które chciałem przekazać za pośrednictwem mojego dzieła, jest to, że różnice prowadzą do różnorodności i jest to widoczne w całym filmie. Jest to widoczne dzięki tancerzom, którzy pochodzą z różnych kultur i środowisk – wyjaśnia naukowiec.

Badania kangurów – na czym polegały?

W 2017 r. WELI przeniósł się z rodzinnej Brazylii do Canberry, aby podjąć studia doktoranckie z zakresu zachowania zwierząt Research School of Biology na ANU, które ukończył w 2021 r.

Uzbrojony w zdalnie sterowany samochód, dr Menário Costa spędził ponad trzy lata na badaniu spektrum różnic behawioralnych grupy ponad 300 dzikich kangurów olbrzymich w stanie Wiktoria.

– Odkryliśmy, że kangury lubią socjalizować się w grupach, ale preferują mniejsze kręgi społeczne. Podobnie jak u ludzi, osobowości kangurów ujawniają się we wczesnym okresie życia. Matki i ich potomstwo mają podobne osobowości, podobnie jak rodzeństwo – opisał badacz. 

I właśnie różnorodność stylów tanecznych zaprezentowanych w teledysku: od klasycznego baletu po frywolny twerking ma odzwierciedlać  różnice w osobowości kangurów w pełnym spektrum, od odważniejszych typów po łagodniejsze.

Dr Menário Costa postanowił porzucić karierę naukowca na rzecz artysty scenicznego. Dlatego teledysk można uznać za podsumowanie jego dotychczasowej pracy badawczej. – Praca nad tym projektem była iskrą, której potrzebowałem, aby zachęcić mnie do zrobienia kolejnego kroku w mojej muzyce. Dzięki temu zdałem sobie sprawę, że przez najbliższy czas chcę skupić się na muzyce, a karierę naukową odłożyć na dalszy plan – podkreślił.

Źrodło: ANU.