Psy zostały udomowione kilkanaście tys. lat temu. W tym czasie nauczyły się rozumieć ludzi w sposób nieosiągalny dla ich krewnych, przykładowo wilków. Naukowcy z Duke University w Karolinie Północnej poddali szczenięta psów i wilków serii testów, w ramach których miały zlokalizować ukryte przekąski na podstawie wypowiadanych wskazówek lub gestykulacji. Jak udało im się ustalić, udomowione zwierzaki rozwinęły u siebie zdolności poznawcze podobne do tych u małych dzieci. To dlatego są w stanie rozpoznać pokazywanie palcem jako formę komunikacji.

Czy psy rozumieją ludzi?

Pozornie prosta umiejętność jest bardzo rzadka w królestwie zwierząt. Nie posiadają jej nie tylko wilki, ale także szympansy uważane za naszych najbliższych krewnych. Naukowcy tłumaczą, że psy nabyły zdolności poznawcze w trakcie tysięcy lat mieszkania z ludźmi. W ten sposób przynajmniej częściowo są w stanie zrozumieć przekazywane im komunikaty i komendy.

„To badanie potwierdza, że społeczny geniusz psów jest efektem udomowienia” – mówi Brian Hare z Duke University.

Jak dodał, umiejętność ta pozwala im pracować u boku przykładowo policjantów czy ratowników górskich.

W trakcie badań naukowcy przeprowadzili testy na 44 młodych psach i 37 szczeniętach wilków w wieku od 5 do 18 tygodni. Przed ich rozpoczęciem upewniono się, że wilki nie są wymieszane genetycznie z psami oraz że wychowywały się z ludźmi (na potrzeby eksperymentu były karmione przez człowieka i spały z tymczasowymi właścicielami w łóżkach). Dla porównania testowane szczeniaki pierwsze tygodnie życia spędziły głównie ze swoimi mamami.

Każdy ze zwierzaków otrzymał wskazówkę, która miała pomóc mu w znalezieniu ukrytej przekąski. Naukowcy przykładowo wpatrywali się w konkretne miejsce lub wskazywali je nieznanym wcześniej szczeniętom gestem. Mimo braku wcześniejszego przeszkolenia efektywność psów była dwa razy wyższa. Większość z nich zrozumiała otrzymane wskazówki za pierwszym razem. Małym wilkom udawało się to dopiero za drugim podejściem i to nie wszystkim.

Małe psy i wilki wobec ludzi

Hannah Salomons z Duke University podkreśla, że przeprowadzone badanie nie dowodzi, który gatunek jest mądrzejszy. Pokazuje za to różnice pomiędzy psami i wilkami w rozumieniu ludzi.

„Jest wiele różnych sposobów na bycie mądrym. Zwierzęta rozwijają zdolności poznawcze w sposób, który pomoże im odnieść sukces w środowisku, w którym żyją” – tłumaczy.

Inne testy przeprowadzone przez ten sam zespół naukowców wykazały, że szczenięta psów 30 razy częściej niż ich wilczy kuzyni podchodzą do zupełnie obcych ludzi. Na widok człowieka psy najczęściej reagowały, liżąc go i próbując się na niego wdrapać, podczas gdy wilki uciekały. Udomowione czworonogi były też bardziej skłonne zwrócić się o pomoc do ludzi, przykładowo, kiedy nie potrafiły otworzyć pojemnika z jedzeniem.