National Geographic Digital Workshop to spotkania online z najlepszymi polskimi fotografami. W ich trakcie poznacie kulisy pracy, niepublikowane historie i wskazówki techniczne. Dowiecie się, jak na pracę fotografa wpływają różnice kulturowe i środowisko.

23 września 2022 r. o godz. 15:30 zapraszamy na panel pod hasłem „miejsca i wydarzenia”. Poprowadzą go Kat Piwecka i Bartosz Jastal. Kim są nasi prelegenci i jak podchodzą do fotografowania?

Kat Piwecka: gwiazdy i Portugalia

Kat Piwecka

Fotografka gwiazd i dziennikarka podróżnicza. W 2002 roku ukończyła specjalność Handel i Marketing na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Od 2009 roku z sukcesem prowadzi własne studio fotograficzne.

Jej charakterystyczny styl fotografii – proste i minimalistyczne czarnobiałe, bliskie kadry ukazujące emocje i relacje zdobył wielkie uznanie wśród gwiazd. Z okazji 10-lecia twórczości wydała ekskluzywny album z portretami gwiazd i inspirujących osobistości „Portraits 2020”.

Jako dziennikarz podróżniczy współpracowała z wieloma polskimi redakcjami – Onet.pl, Business Insider Polska, Imperium Kobiet, Law Business Quality, Oh!me, a od stycznia 2021 roku pisze dla portugalskiego Sapo.pt. Wiele lat temu znalazła swój drugi dom w Portugalii, co zaowocowało wydaniem albumu fotograficznego „In Love with Portugal”, który jest sprzedawany na całym świecie.

Jako ekspert w dziedzinie fotografii, wspiera młodych fotografów na autorskich warsztatach fotograficznych oraz indywidualnych konsultacjach. Organizuje także międzynarodowe warsztaty fotograficzne w Portugalii. Jest autorką pierwszego w Polsce podręcznika z marketingu dla fotografów „Od fotografki rodzinnej do fotografki gwiazd – sekret mojego sukcesu”.

O czym fotograf powinien zawsze pamiętać?

Że nasza praca to ciągły rozwój i nieustająca nauka na kilku płaszczyznach. Nie tylko doskonalenie warsztatu fotograficznego, ale też zdobywanie wiedzy biznesowej, jak dobrze zarządzać własnym biznesem, czyli studiem fotograficznym. Do tego dochodzi nieustanna praca nad sobą, bo rozwój osobisty równa się rozwój marki osobistej. Dzięki pracy nad sobą wzrasta nasza marka osobista i nasz biznes fotograficzny.

Najtrudniejsze w pracy fotografa to…

Bycie wszechogarniaczem wszystkiego, czyli tzw. człowiekiem-orkiestrą. Bycie zarówno artystą – fotografem – jak i biznesmenem prowadzącym własną działalność w postaci studia fotograficznego. Szeroki wachlarz wszelkich działań sprawia, że z jednej strony jest trudno i jesteśmy bardzo obciążeni pracą, a z drugiej strony rozwijamy na wielu płaszczyznach.

Na przykład ja jestem specjalistą zarówno od parzenia dobrej kawy (oczywiście portugalskiej), jak i fotografii portretowej. Poprzez wydanie własnej książki, organizowanie wystaw międzynarodowych, biznesowych sesji wykonywanych w wieloodziałowych korporacjach w wielu miastach… Aż po obsługę mopa, po to żeby pięknie przygotować czyste i pachnące studio na przywitanie kolejnych klientów.

Zostałam fotografką, aby...

Aby dawać ludziom wspaniałe przeżycie i super energię podczas sesji. Oraz piękną pamiątkę na całe życie w postaci zdjęć, czyli uwiecznienia momentów ich życia. Aby dzielić się pięknem tego świata i ciekawymi historiami w artykułach i książkach podróżniczych.

Wykorzystując wrażliwość na problemy innych ludzi, chcę poruszać za pomocą zdjęć ważne tematy społeczne. Mam za sobą kilka kampanii społecznych, a najważniejsza z nich – moja wystawa z cyklem portretów Amazonek pokazujących blizny po amputacji piersi – została pokazana w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Aby przekazywać swoje doświadczenie i inspirować innych fotografów do tworzenia i wiary w swoją wartość podczas szkoleń.

Bartosz Jastal: śluby na całym świecie

Bartosz Jastal

Ukończył studia wyższe na Politechnice Śląskiej oraz Europejską Akademię Fotografii w Warszawie (EAF). Jest członkiem prestiżowej międzynarodowej organizacji, skupiającej najlepszych fotografów ślubnych na świecie: The Wedding Photojurnalist Association (WPJ), w ramach której odniósł wiele sukcesów.

W swojej dotychczasowej karierze fotografował śluby w wielu krajach Europy i świata, m.in. w Hong Kongu, Japonii, USA, Maroku, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Grecji, Turcji. Prowadził wykłady podczas branżowych konferencji fotograficznych m.in. w:

  • Rio de Janeiro w Brazylii (PHOTO ELITE 2014),
  • Wilingen w Niemczech (dla Niemieckiego Stowarzyszenia Fotografów Portretowych),
  • Rimini we Włoszech (dla Włoskiego Stowarzyszenia Fotografów Ślubnych),
  • Giethoorn w Holandii (dla Holenderskiego Stowarzyszenia Fotografów Zawodowych).

Był jurorem w wielu międzynarodowych konkursach fotograficznych. m.in. w Rosji, Brazylii, Niemczech i we Włoszech. Swoje fotografie prezentował podczas szeregu wystaw indywidualnych jak i grupowych (m in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Bytomiu). Prowadzi swoją pracownię fotograficzną w Bytomiu.

O czym fotograf powinien zawsze pamiętać?

Fotografia to zatrzymanie  chwili w czasie. Zatem najważniejszy jest dobry timing i szeroko rozumiana punktualność. Trzeba być na czas na planie zdjęciowym, zrobić zdjęcie w odpowiednim momencie i na czas je przygotować. Jeśli spełnimy wszystkie wymienione warunki, o niczym więcej nie musimy pamiętać :)

Najtrudniejsze w pracy fotografa to…

Pogodzenie się z tym, że zawsze da się spojrzeć inaczej na daną scenę. Że zawsze można inaczej i pełniej – to najpiękniejsze w fotografii. Fotografia jest sztuką wyboru. Często wiąże się to z permanentnym uczuciem pewnej frustracji i niespełnienia :) Czy istnieje lepsza motywacja do samorozwoju – świadomość, że zawsze można lepiej?

Zostałem fotografem, aby...

Aby nadać swemu życiu sens. Zacząłem robić zdjęcia relatywnie późno, bo tuż przez 30. rokiem życia, zostawiając za sobą pracę w korpo. Mam wrażenie, że dopiero gdy zająłem się fotografią, zacząłem właściwe zawodowe życie. Robiąc zdjęcia mogę być w pełni sobą. To bardzo ważne w życiu, by móc w ten sposób myśleć o swoim zawodzie. Praca staje się dopełnieniem życia, a nie przykrą koniecznością.

Zapraszamy na National Geographic Digital Workshop!

Spotkania poprowadzi Iwona El Tanbouli-Jabłońska, dyrektorka artystyczna „National Geographic Polska”, fotografka i współwłaścicielka studia fotograficzno-filmowego F11 STUDIO. Warsztaty w ramach National Geographic Digital Workshop odbywają się online. Bilety można kupić w serwisie Eventory. Partnerem akcji jest CEWE.CEWE.